עלווית צפונית - Phylloscopus borealis

תיאור המין

שיאנית במשקל במשקל נוצה!

העלווית הצפונית מקננת ברצועת הטייגה ("יער ללא סוף" - בשפה המונגולית), מארצות סקנדינביה במערב, ומזרחה משם אל צפון רוסיה ומעבר למצר ברינג - באלסקה. בסתיו כל האוכלוסייה נודדת לדרום מזרח אסיה - לאינדונזיה והפיליפינים.

 

גדולה מעט מעלווית אפורה. גם לעלווית הצפונית חלקי גוף עליונים בצבע אפרפר-זיתי וחלקי גוף תחתונים לבנבנים. פס הגבה ארוך ובולט, גם פס העין. בעלת פס כנף אחד, צר וקצר, המקור עבה, יתדי וקצהו התחתון כהה. כיאה לנודדת ארוכת טווח - בעלת חישוף אברות ארוך.

 

מידות

אורך גוף: 11 - 13 ס"מ. משקל: 10 ג' בממוצע.

פירוש השם המדעי. שם הסוג הוא הרכבה של Phullon - עלווה ו- skopos - להביט/לחפש. שם המין borealis - צפוני.

גם השם באנגלית Arctic Warbler, כמו השם בעברית, מעידים על תפוצתו הצפונית של מין זה.

 

בישראל

פרט אחד נלכד בפארק הצפרות באילת ב- 23.9.18, טובע, נמדד, נשקל ו… שוחרר כמובן.

 

 
המתנדבת האמריקנית Kylynn Clare שהוציאה את העלווית מהרשת - הזעיקה מיד את נועם וייס, מנהל מרכז הצפרות אילת.
צילום: נועם וייס
 
 

לא פחות מארבעה מינים חדשים לישראל נאבקו על התואר הנחשק - ציפור השנה 2018.

חופית זהובת-גחון, ברנטה לבנת-לחי, עלווית צפונית ותוכי ים אטלנטי - וואו! כל אחד מהם ריגש את הצפרים הנלהבים בישראל - שביקשו לראות אותם במו עיניהם. במקרה של תוכי הים האטלנטי זה כבר היה אבוד כיוון שמדובר בפרט שנאסף מת, גם העלווית לא הראתה את עצמה לצפרים שהרחיקו למענה עד לאילת. אבל החופית והברנטה ואתן גם הסלעית הפרסית והחנקן הטורקסטני היפהפה - הפכו את שנת 2018 לשנת צפרות בלתי נשכחת. מאות אוהבי ציפורים צפו בהם.

 

 


 

ולמרות זאת, אף אחד מהם לא זכה בתואר. מי שכן זכה היה הכתלי שנמצא על ידי מידד גורן - מנהל מרכז הצפרות רמת הנגב, על קירות קניון עין עבדת. הכתלי הוא יפהפה, על כך אין ויכוח אבל הזכייה התקבלה בזכות נוסטלגיה - שכן מין זה נעדר מן המדבר במשך 20 שנים וקמפיין בחירות קשוח של מידד וחבריו - בעד המועמד שלהם - הכתלי הנהדר, בעל כנפי הפרפר שצבעו באדום את קירות המדבר.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בעלווית צפונית


גרף עמודות שבועי

land marks