ברנטה לבנת-לחי - Branta leucopsis

תיאור המין

מקננת על מצוקים נישאים בצפון האטלנטי - בגרינלנד, סבאלברד (נורווגיה) ונוביה זימליה (רוסיה) - אשר בים הארקטי. מאז שנת 1975 התבססה אוכלוסייה גם באזור הים הבלטי.

אווז בינוני, גוצי למדי, עם צוואר עבה וקצר. הצוואר והחזה שחורים ומנוגדים לחלקי הגוף התחתונים שצבעם לבן-כסוף.

חלקי הגוף העליונים אפורים, מקושטים בפסי רוחב שחורים ולבנים. דגם הראש בולט עם פנים לבנים (כשמה כן היא - לבנת-לחי), המקור קטן ושחור.

"דומה" (לא ממש) לברנטה הכהה ונבדלת ממנה בגבוד הבולט שבין החזה וחלקי הגוף התחתונים, דגם הפנים הבהיר ודגם הגב הבולט.

 

מידות

אורך גוף: 64 ס"מ (כאמור - "קומפקטית"). מוטת כנפיים: 138 ס"מ. משקל: 1.7 ק"ג.

תוחלת חיים ממוצעת: 13 שנים. הפרט הקשיש ביותר: 26 שנים, 11 חודשים ו- 11 ימים.

פירוש השם המדעי: "ברנטה (אווז) לבנת-פנים". בנורדית עתיקה - Brandgas פירושו ברנטה - "Burnt". המשך השם מורכב מ- leukos - לבן ו- opsis - פנים.

 

תפוצה ומגמת אוכלוסין

נחלקת לשלוש אוכלוסיות עקריות על פי אזורי הקינון ואתרי החריפה.

האוכלוסייה של גרינלנד חורפת במערב סקוטלנד ואירלנד, האוכלוסייה הנורווגית חורפת בגבול שבין סקוטלנד ובריטניה והאוכלוסייה המזרחית נודדת למערב אירופה וחורפת בחופי הולנד וגרמניה. האוכלוסייה של הים הבלטי חורפת גם היא במערב אירופה וניתן להסיק מכך כי מוצאה מהאוכלוסייה המזרחית.

גודל האוכלוסייה העולמית מוערך בכ- 880,000 פרטים.

 

בישראל

מזדמנת נדירה ביותר - חברה במועדון האקסלוסיבי שכולל מינים שנצפו בישראל פעם אחת בלבד, ויש לא מעט כאלה.

הברנטה לבנת-הלחי, האחת והיחידה של ישראל נמצאה בסוף נובמבר 2018 על ידי צוות פרויקט העגורים בעמק החולה, שם היא אימצה לעצמה משפחת עגורים אפורים ואיתם היא נעה לכל מקום.

 


 

לא פחות מארבעה מינים חדשים לישראל נאבקו על התואר הנחשק - ציפור השנה 2018.

חופית זהובת-גחון, ברנטה לבנת-לחי, עלווית צפונית ותוכי ים אטלנטי - וואו! כל אחד מהם ריגש את הצפרים הנלהבים בישראל - שביקשו לראות אותם במו עיניהם. במקרה של תוכי הים האטלנטי זה כבר היה אבוד כיוון שמדובר בפרט שנאסף מת, גם העלווית לא הראתה את עצמה לצפרים שהרחיקו למענה עד לאילת. אבל החופית והברנטה ואתן גם הסלעית הפרסית והחנקן הטורקסטני היפהפה - הפכו את שנת 2018 לשנת צפרות בלתי נשכחת. מאות אוהבי ציפורים צפו בהם.

 


 

ולמרות זאת, אף אחד מהם לא זכה בתואר. מי שכן זכה היה הכתלי שנמצא על ידי מידד גורן - מנהל מרכז הצפרות רמת הנגב, על קירות קניון עין עבדת. הכתלי הוא יפהפה, על כך אין ויכוח אבל הזכייה התקבלה בזכות נוסטלגיה - שכן מין זה נעדר מן המדבר במשך 20 שנים וקמפיין בחירות קשוח של מידד וחבריו - בעד המועמד שלהם - הכתלי הנהדר, בעל כנפי הפרפר שצבעו באדום את קירות המדבר.

 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בברנטה לבנת-לחי


גרף עמודות שבועי

land marks