אווזון קטן - Dendrocygna javanica

תיאור המין

באנגלית, האווזן הקטן נקרא - Lesser Whistling Duck, ״ברווז שורק קטן״ - בתרגום חופשי...

האם הוא באמת שורק? אצל מין זה, אברת (נוצת) היד החיצונית (אחת בכל צד...) היא בעלת מבנה מיוחד - עם ״תוספת״ מיוחדת, ונראה שהיא האחראית לשריקה הנשמעת בשעת המעוף.

האווזון הקטן הוא מין מתלהק, הוא אמנם לא טיס מהיר אבל הוא חובט בכנפיו במרץ רב ולכן, כאשר להקה שכזו חולפת מעל ראשו של החקלאי, שיצא להשגיח על שדה האורז שלו באישון לילה - אי אפשר שלא לשמוע ולהתפעל מהשריקות החביבות.

אז למה בלילה? כיוון שמין זה הוא פעיל לילה ואילו בשעות היום הוא נוהג לרבוץ על גדת מקווה המים, לעתים אף בלב ים, בחוסר מעש האופייני לתושבי גואה, המלדיבים ואתרי נופש אקזוטיים אחרים.

 

האווזון הקטן ניזון בעיקר מחומר צמחי שאותו הוא מוצא במקווי מים ואזורים מוצפים המציעים צמחייה צפופה. גם יצורי מים קטנים באים בחשבון וכפי שרמזנו קודם לכן, גם שדות אורז מוצפים וגרעיני אורז טעימים.

מין זה נוהג לקנן על עצים - בחללים בגזע, בהסתעפות ענפים או שהוא פשוט מאמץ לעצמו קן של דיה או אנפה. נקבת האווזון הקטן מטילה בין 7 - 12 ביצים אבל נמצאו גם קינים עם 17 (!) אפרוחים - רמז לכך שקיימת טפילות תוך-מינית בקרב מין זה.

 

האווזון הקטן ניכר בצווארו הארוך, מקור כהה וטבעת עין צהובה-כתומה. הראש והחזה אפרפרים, הבטן חלודית והכנף התחתונה כהה יותר ומנוגדת לחלקי הגוף התחתונים ה״חמים״. על הכנף, לעומת זאת, בעלת דגם שלושה צבעים: אברות התעופה שחרחרות, הסוככות הגדולות אפורות ואילו הסוככות הבינוניות והקטנות  חלודיות. גם כאשר האווזון נצפה כשכנפיו אסופות, בולטים החלקים העליונים, הערמוניים.

על השת חלודי אף הוא. זהו סימן זיהוי חשוב כאשר מבקשים להבחין בינו ובין קרובו - Fulvous Whistling Duck שתפוצתו נרחבת במיוחד (נאוטרופי, אפרוטרופי ואוריינטלי).

 

פירוש השם המדעי - ״ברבור העצים מיאווה״. dendron - עץ, cygnus - ברבור ו- javanica - האי האינדונזי יאווה, או ג׳אווה.

ומה בעניין השם העברי? אווזון קטן... אולי היה נחמד יותר להצמד לשם המדעי ולהעניק לו את השם המגניב ״ברביעץ אסייתי״. לא?

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

יציב בתת היבשת ההודית ודרום מזרח אסיה. אינו נודד אך בהחלט משוטט - בעקבות הגשמים, מפלס המים ומזון. אוכלוסיות צפוניות יותר, כמו למשל כאלה המקננות בנפאל, מדרימות בעונת החורף לאזורים ״נעימים״ יותר.

 

בישראל

תצפית אחת, נובמבר 66, ממעגן מיכאל...

רמות שימור

היכן ניתן לצפות באווזון קטן


גרף עמודות שבועי

land marks