פלמינגו גדול - Phoenicopterus roseus

תיאור המין

עוף גדול, דק גוף, ארך רגליים וצוואר.

בעל מראה והתנהגות ייחודיים ועל כן אינו דומה לשום עוף אחר מלבד מינים אחרים של פלמינגו. הצוואר והרגליים דקים וארוכים מאוד,ובעמידה הצוואר מתעגל בצורת האות "S".

המקור קצר, עבה (עבה אף יותר מרוחב הראש) וכפוף במרכזו כלפי מטה בזווית של כ- 120 מעלות, צבעו וורוד בבסיסו וקצהו שחור.

בתעופה בולטת עוד יותר הפרופורציה הייחודית של גוף הפלמינגו. הצוואר והרגליים מתוחים למלוא אורכם, וביחד עם כנפיים קצרות ומשולשות, משווים לו מראה של "מקל מטאטא עם כנפיים".

בתעופה נגלות לעין אברות התעופה השחורות, המנוגדות לסוככות הכנף הכתומות - אדומות, כך שבפרוש הלהקה את כנפיה, היא חולפת על פני האגם כמו "להבה יוקדת", או בשפה הפורטוגזית כמו - פלמינגו!

 

בארץ נראה תת המין Phoenicopterus ruber roseus המקנן ברחבי העולם הישן, כולל אירופה, אסיה ואפריקה.

הזוויגים דומים, אך הזכר גדול וכבד יותר. הצעיר ניכר בגווניו האפורים, במיוחד בראשו בצוואר, מקורו אינו וורוד אלא אפור, והכתם השחור בקצהו מצומצם יותר, רגליו אפורות כהות.

 

הפלמינגו הגדול דומה לפלמינגו הזוטר, שהוא מזדמן נדיר ביותר בארץ. הפלמינגו הזוטר, כשמו כן הוא, קטן יותר, דגם פניו שונה וצבעיו עזים יותר.

 

"צבע מאכל"

צורת התזונה של הפלמינגו מיוחדת במינה. כאן גם מתגלה תפקידו המיוחד של "הכיפוף" במקור של הפלמינגו. בעת האכילה הפלמינגו משפיל את ראשו כלפי מטה – המקור שקוע במים ובבוץ וקצהו פונה לעבר גוף הפלמינגו.

 

שני חלקי המקור משוננים בבליטות זעירות - מבנה זה חיוני במערכת הסינון שבאמצעותה הפלמינגו משיג את מזונו. "החלק הנע" במערכת הסינון היא הלשון השרירית שאר פועלת כבוכנה. לשונו של הפלמינגו מצוידת בזיזים זעירים ותאי חישה רבים.

בזמן הסינון, רק סדק מפריד בין שתי הלסתות - אז הפלמינגו מושך את הלשון לאחור ומים בלתי מסוננים נשאבים אל תוך חלל המקור. בשלב הזה הפלמינגו מצמיד את לסתות המקור ודוחף את הלשון לפנים. המים מסתננים בין שני המקור הזעירות והמזון שנלכד במקור מועבר אל הוושט בתנועת הלשון הבאה אחורה. וכך חוזר חלילה.

כדי להרחיף סרטנים וחלקיקים במים, הפלמינגו מניע את רגליו ובוטש בבוץ. הוא נע לאטו, לאחור, ומניע את מקורו מצד לצד - למקום שבו רחשו רגליו קודם לכן.

הפלמינגו מתמחה בסינון סרטנים ואצות החיים במים מלוחים או מליחים - כמו למשל ארטמיה (Artemia).

צבעם הוורדרד של יצורי המים המליחים מספק לפלמינגואים את הפיגמנט הצובע את נוצותיהם בוורוד, במיוחד לקראת עונת החיזור.

 

הפלמינגו הוא עוף חברותי, המתלהק ללהקות צפופות המונות לעתים מאות אלפי פרטים. להקות גדולות נראות ממרחק ככתם וורוד המצויר לאורך חופי האגם.

מושבות הקינון צפופות אף הן, והמרחק בין הקינים נע בדרך - כלל סביב מטר אחד.

הפלמינגואים מצויים בביצות מליחה, לגונות רדודות וחופי אגמים מליחים. דרישותיו הספציפיות באשר למזונו - מגבילות את תפוצתו למספר מצומצם של מושבות קינון, שחלקן גדולות מאוד.

 

מידות

אורך גוף: 120 - 145 ס"מ. מוטת כנף: 140 - 170 ס"מ. משקל: 2.5 - 3.5 ק"ג.

שם בערבית - נח'אם, בשרוס

פירוש השם המדעי: כנף ארגמנית (אדום עמוק!), ציפור אדומה. Phoenix - ארגמן, pteros - כנף ו- ruber - אדום.

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מקנן בכל היבשות, למעט אוסטרליה ואנטארקטיקה, אך תפוצתו מקוטעת ביותר.

אוכלוסיותיו במזרח הים-התיכון ובדרום מערב אסיה מונות כ- 300,000 פרטים, והן ככל הנראה יציבות בגודלן (Wetlands international 2012).

לעת אתה אין חשש לעתידו של הפלמינגו הגדול ואוכלוסייתו העולמית נמצאת במגמת עלייה (Bird life International למרות המגמה החיובית, אוכלוסייתו היום קטנה מאוד ביחס לגודלה בעבר. הפלמינגו נפגע במשך שנים רבות מציד ומאיסוף ביצים.

 

בישראל

חולף נדיר למדי, בעיקר לאורך החוף.

חורף בשני אתרים עיקריים - בבריכות המלח באילת (מאות פרטים) ובבריכות המלח בעתלית, משם משוטט גם לגושי בריכות דגים בחוף הכרמל (עשרות פרטים). בבריכות המלח באילת נראה במשך כל השנה, אך מספר הפרטים עולה בחורף.

בתחילת שנות האלפיים נצפו מספר התחלות קינון בבריכות המלח באילת, אך הללו ננטשו בשלבים מוקדמים.

מקורם של הפרטים המגיעים לישראל הוא ככל הנראה מאיראן ומתורכיה. אין אנו יודעים מה מצבה העכשווי של מושבת קינון גדולה שהתקיימה בסבחאת הבארדוויל בצפון סיני בשנות השבעים.

 

ישראל אהרוני - חלוץ מדעי החי בארץ ישראל, כותב כי להקות הפלמינגואים שחלפו על פני הירדן "דמו לשטיח של וורדים".  מתיאוריו ניתן ללמוד כי בעבר האוכלוסייה באזורנו הייתה גדולה בהרבה מאשר כיום.

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בפלמינגו גדול


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
26/01/2020 Atlit Salt Pools בריכות המלח עתלית 109 Eldad Maymon
25/01/2020 ⁨IL-מחוז מרכז⁩ (32.2481,34.8548) 3 יהלומה אלבז [eBird]
25/01/2020 חוף השרון 3 Eldad Maymon

מאמרים

ציפורים דומות

ציפורים נוספות מסדרת פלמינגואים

תגובות והערות

land marks