חסידן ורוד - Mycteria ibis

תיאור המין

עוף טרופי החי בלהקות במקומות-חיות לחים שם הוא ניזון בדגים, דו-חיים, רכיכות ופרוקי-רגליים.

החסידן צד את מזונו בשיטה מיוחדת: הוא עומד על רגל אחת כשמקורו שקוע במים, וברגלו השנייה הוא בוחש במים ומבריח אל המקור תולעים, רכיכות וסרטנים.

החסידן קטן מעט מהחסידה הלבנה, הוא ניכר בכל הלבושים בזנבו השחור, במקורו צהוב והעור החשוף שבפניו אדום.

הפרטים הצעירים חומים יותר - אבל לא פחות מרשימים (כנראה שזה עניין של אופי...).

 

 

מידות

אורך גוף: 95 - 105 ס"מ. מוטת כנפיים 150 - 165 ס"מ.

 

פירוש השם המדעי - "זרבובי מגלני". השם באנגלית - Yellow-billed Stork התקבל בזכות המקור הצהוב והשם בעברית, בזכות הגוונים הוורודים המעטרים את לבוש הבוגר.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

נפוץ באפריקה - מדרום לסהרה, נדיר במעלה הנילוס עד לדרום מצרים.

 

חסידן ורוד - פרט צעיר. עמק חרוד 6.2013  

צילום: רועי ישראל חזן

 

בישראל

 

19 תצפיות עד 1997, בעיקר בחודשים מאי ויוני.

מין זה נעדר במשך שנים רבות, אבל בקיץ 2013 חל "מפנה" כששניים, אולי שלושה אפילו, נצפו: תחילה בעמק חרוד בסוף מאי, לאחר מכן פרט נוסף בבקעת בית נטופה, ובחודש יולי נצפה פרט נוסף (אבל יתכן כי מדובר באחד הפרטים הקודמים) בבריכות עין המפרץ בעמק עכו.

בשנים האחרונות אנחנו פוגשים את החסידן, די בקביעות. תצפית חריגה למדי נרשמה פרט בוגר בנווה אור (עמק בית שאן ב- 5.3.16 - מוקדם מאוד! יש סיכוי שהפרט הזה חרף שם מבלי שאותר... וזו סנסציה גדולה.

ב- 2017 נרשמו שתי תצפיות: הראשונה בכפר רופין (9.7.17) והשניה בעמק חרוד (15.7.17) הפרט הזה שהה בעמק כחודשיים ושימח צפרים רבים.

 

המפגש עם החסידן הוורוד הוא חוויה לכל צפר - מתחיל וותיק כאחד:

"לפעמים צריך מזל בחיים וביום שישי זכיתי במעט מזל ורוד בעמק חרוד. על פי מידע מאבנר רינות, מצאתי את החסידן הוורוד בבריכה כמעט מרוקנת בין כמה עשרות חסידות שחורות. בבריכה עבדו אנשי המדגה בשליית הדגים האחרונים לפני הריקון הסופי של הבריכה.

 

הייתה תצפית נהדרת אך רחוקה עם הטלסקופ, צילומים רק בשביל תיעוד ולא פחות חשוב בשביל התגרות בחברים ירושלמים שעדיין לא זכו. לפתע 'הגברבר' התחיל לצעוד לכיוון הדייגים, לשלולית הקטנה שנשארה. נסעתי לנקודה ונשכבתי על שפת הבריכה בין העובדים וזכיתי למספר דקות של היכרות מקרוב, עד אשר הוא פרח בעקבות עבודת הדייגים.

 

 

 

 

מנהל העבודה שאל אותי לאחר מכן האם זה היה החסידן ואמר שלא נראה לו שבשביל לבנית אני אתבוסס בבוץ - כיף לראות את ההיכרות והאהבה של אנשי המדגה לציפורים שלמעשה גורמות לנזקים לא קטנים לענף. תודה רבה לאבנר על ההמלצה ללכת לחפשו - היה שווה כל גרגיר בוץ".

מיכה מנדל 16.9.17

 

 

 

ערך זה נכתב על ידי יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי

 

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחסידן ורוד


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
17/09/2017 העיגול 149, כפר יחזקאל, ישראל 1 Gabriel Fridman
15/09/2017 71, כפר יחזקאל, ישראל 1 מיכה מנדל
12/08/2017 בריכות חפציבה 1 עמית שדה

מאמרים

תגובות והערות

land marks