חסידה לבנה - Ciconia ciconia

תיאור המין

עוף גדול, ארך רגליים וצוואר, מן הבולטים והמוכרים שבעופות ארצנו.

החסידה ניכרת בלבושה הלבן כליל, למעט אברות תעופה שחורות ופס עין שחור דקיק.

מקורה ורגליה אדומים. בזמן השיחור למזון, החסידה הלבנה מהלכת במתינות על הקרקע והילוכה אטי ואצילי. צווארה הישר מבדילים אותה על נקלה מהאנפות הגדולות.

 

החסידה שקטה בדרך כלל, אך בעונת הקינון מבצעת סדרה של נקישות מקור רעשניות, כשהראש והצוואר מופשלים לאחור על הגב. טקס זה חוזר על עצמו פעמים רבות במפגשים של הבוגרים המחזרים ובזכות הנקישות קיבלה החסידה את שמה בערבית - "לקלק".

 

בתעופה בולט מאוד הניגוד שבין האברות השחורות לסוככות ולכל שאר חלקי הגוף הלבנים. הצוואר מתוח לפנים והרגליים בולטות הרבה מעבר לזנב. נודדת בלהקות גדולות וצפופות (בנדידת האביב הלהקות צפופות יותר), אך ללא כל סדר וארגון, כך שכל חסידה נודדת למעשה לעצמה.

התעופה כבדה וכמו כול העופות הדואים, גם החסידה הלבנה עזרת בזרמי אוויר חמים (טרמיקות) במהלך הנדידה. החסידות מסתחררות במעלה הטרמיקה עד לגובה מסוים ואז מתחילות בגלישה בכיוון הנדידה, עד למציאת הטרמיקה הבאה.

 

מעדיפה שטחים פתוחים ולחים, דוגמת שדות מושקים, אחו לח, גדות אגמים ובריכות. הקן גדול בנוי מענפים על גגות בתים, צריחי כנסיות, עמודי חשמל ועצים. החסידה הלבנה נמנעת מאזורים עם אקלים קר מאוד וגשום (דוגמת צפון אירופה).

הצעירים זהים לבוגרים, למעט רגליים אדומות דהויות יותר וקצה מקור כהה.

 

באופן כללי, הפרטים הנראים בארץ שייכים לתת המין C. c. ciconia המקנן באירופה,במזרח התיכון ובצפון אפריקה.

תועדו פרטים בודדים שמידותיהם תואמות את תת המין C. c. asiatica, שהוא בממוצע גדול יותר ומקנן במרכז אסיה. יתכן שתת-מין זה מזדמן בארץ.

 

מינים דומים

דומה לחסידה שחורה ולחסידן וורוד. בתעופה עשויה להיות דומה ממרחק לשקנאי מצוי, אך קטנה ועדינה ממנו, רגליה בולטות מעבר לזנב, ולהקותיה חסרות את הסדר והארגון המאפיינים להקות שקנאים. סימן זה מסייע גם לאבחנה מלהקות נודדות של עגורים.

 
 

 

 

מידות

אורך גוף: 95 - 110 ס"מ. מוטת כנף: 180 - 218 ס"מ. משקל: 2.3 - 4.4 ק"ג.

    

שם בערבית - לקלק אבייאד, אבו סעד

                   

בישראל

הירידה המתמשכת במספר הזוגות המקננים, העובדה כי מדובר ב"אוכלוסיית שוליים" המונה פחות מ- 50 פרטים בוגרים ועוד… כל אלה הובילו לכך שהחסידה הלבנה מוגדרת בישראל כמין "שעתידו בסכנה" (VU).

החסידה הלבנה חולפת מעל ישראל במספרים אדירים - כחצי מילון פרטים בכל עונה. היא גם חורפת שכיחה למדי אבל רק זוגות בודדים מקננים בישראל בקיץ, ברמת הגולן ובבקעת הירדן.

 

בשנות ה- 80 תועדו בישראל 15 זוגות מקננים אבל מאז המספרים קטנו מאוד ורק זוגות בודדים (5 - 6) מנסים עדיין מקננים בישראל, בהצלחה נמוכה מאוד.

ב"תצפית מרתקת" בזוג חסידות שבחר לקנן במקום "הכי חם בישראל" - קיבוץ טירת צבי שבעמק בית שאן, נראה הזכר טובל קש במים, ועף עם הקש הספוג אל הקן - כדי להשקות את הגוזלים ו"לצנן" את האווירה בקן.

בכל הזמן הזה הנקבה ניצבת בכנפיים פרושות - על מנת שהגוזלים לא יחשפו לקרינה ישירה של השמש הקופחת (והרותחת) של ה"קיץ הבית שאני". תצפיות כאלה, שבהן עופות מסוימים "יודעים" להשתמש בכלים על מנת להשיג את מטרתם, הן עניין נדיר ומרגש.

 

 

 

האוכלוסייה המקננת במרכז ובמזרח אירופה מונה כ- 500,000 פרטים והיא נמצאת במגמת עלייה (Wetlands International 2012).

 

כללי

 

החסידה נפגעת כתוצאה משינוי והרס בתי הגידול, במיוחד בתי הגידול הלחים. ניצול מקורות המים ושליטה במשטרי הצפה של נחלים מונעים הזנה במים של שטחים נרחבים. בצירי הנדידה נפגעת קשות מציד ומהקמה של תשתיות חדשות, דוגמת קווי מתח גבוה,הגורמים לתאונות ולהתחשמלויות.

באביב 2013 חדרו לדרום ישראל נחילי ארבה אשר איימו על גידולי החקלאות בסביבה. אל המקום הוזנקו מטוסי ריסוס בכדי להתמודד עם ה"מכה" ועשרות חסידות נפגעו כתוצאה מהרעלה משנית, לאחר שניזונו בחגבים מרוססים.

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר, האקולוג ומי שעומד מאחורי

הספר האדום של העופות המקננים בישראל -  אסף מירוז

 

 

 

 

תצפית מעניינת ב... חסידה לבנה   תצפית מעניינת ב... חסידה לבנה   תצפית מעניינת ב..


 

בתאריך 12.2.15 צילם ברק ויטרט חסידה לבנה, שהסתבכה במצנח של פצצת תאורה - סמוך למושב מסלול אשר בצפון מערב הנגב.

 

שעתיים לאחר מכן הגיע למקום צלם ציפורים נוסף - שלומי לוי:

 

"שעתיים אחרי שברק ראה אותה עברתי אני והיא עמדה על אותו עמוד באותו מצב. החוט של המצנח כרוך סביב הכנף. ניסיונות לגרום לה לעוף ואולי לרדת מהעמוד באמצעות צפירות צעקות ונפנופי ידיים לא הזיזו לה…"

 

בינתיים ויטרט הספיק לדווח על החסידה המסובכת לפקח האזורי.

נחזיק לה אצבעות.

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחסידה לבנה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
18/01/2020 עין הנצי"ב 5 Avner Rinot
17/01/2020 בריכות דגים - טירת צבי Tirat Zvi fishponds 2 Avner Rinot
12/01/2020 Habesor Reservoirs==מאגרי הבשור 2 Shlomi Levi

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks