מרבו - Leptoptilos crumenifer

תיאור המין

הוא נראה כמו קברן… טוקסידו שחור, רגליים רזות וחיוורות ופלומת שיבה לבנה ומדובללת.

חסידת המרבו היא אחד העופות הגדולים באזורינו עם דיווחים "דמיוניים" על פרטים שהתנשאו לגובה 152 ס"מ ומשקלם היה 9 קילוגרמים.

מוטת כנפיים של שלושה מטרים ושבעים סנטימטרים התקבלה (!) על ידי פישר ופטרסון, שהוציאו לאור את ספרם THE WORLD OF BIRDS בשנת 1977. השניים קבעו שמדובר בעוף בעל מוטת הכנפיים הגדולה בעולם!

 

אבל האמת היא שאף פרט חי/מת (אך מוחשי/ממשי!) לא עבר את מחסום ה-3.20 מ'. ברוב המקרים מוטת הכנפיים נעה בין 225 ס"מ ל- 287 ס"מ - כ- 30 ס"מ פחות ממוטת כנפיו של קונדור האנדים וכ- 60 ס"מ פחות ממוטת הכנפיים של הגדול מכולם - האלבטרוס הנודד.

קיימים הבדלים בולטים בין הזכרים הגדולים והנקבות העדינות יותר וגם המשקלים נעים בין 4.5 ק"ג ל- 8.

למרבו יש מקור גס ומגושם ואורכו מגיע עד ל- 35 ס"מ!

 

כאשר פוגשים מרבו - אין מקום לבלבול: הממדים המרשימים, הראש והצוואר קרחים, החלקים העליונים שחורים ואילו החלקים התחתונים בהירים. בנוסף, המרבו נוהג לקפל/לכנס את צווארו אל עבר הגוף בשעת התעופה - בדומה לאנפות ושקנאים ולא כמו חסידות ועגורים, שמעופפים כשצווארם מתוח לפנים.

מצווארו של המרבו משתלשל כיס אדום (Gular Sac) שאורכו עשוי להגיע ל-40 ס"מ. תפקידו של כיס זה, אשר קשור למערכת הנשימה, אינו ברור עדיין.

 

מקום חיותו של המרבו מגוון מאוד: שטחי ביצה לחים, סוואנה יבשה וערים סואנות אשר מציעות מזבלות ושפע מטעמים. בערים רבות באפריקה המרבו מקנן על עצים הניצבים בצומתים ראשיים ויש לציין שרעש הצופרים והפיח שבאוויר הולמים אותו היטב.

 

פירוש השם המדעי - "נושא פאוץ' עדין נוצא..." leptos - עדין ו- ptilon - נוצה. Crumena - ארנק עור התלוי על הצוואר, fera - לשאת.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

המרבו נפוץ ברוב אפריקה שמדרום לסהרה, למעט דרום היבשת ואזורים נרחבים בדרום מערבה - בנמיביה ואנגולה, למשל.

 

בישראל

שלושה פרטים נצפו בעמקי הצפון: פרט אחד בשנת 1951 בעמק החולה (אז עוד היה אגם...) ושני פרטים בכינרת באביב 1957. אחד מהם נאסף ונמצא במוזיאון בית גורדון בקיבוץ דגניה א'.

בספארי ברמת גן מסתובבים כמה פרטים "מעופפים למחצה" ו… ללא טבעות. כך, בפעם הבאה שמרבו יימצא בעמק החולה, נצטרך לשלול את האפשרות שמדובר בפליט ספארי הרפתקן.

 

סטטוס שימור בינלאומי - ללא חשש LC

סטטוס שימור אזורי - לא רלוונטי, אינו דוגר באזורינו.

 
 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות במרבו


גרף עמודות שבועי

מאמרים

ציפורים דומות

תגיות

תגובות והערות

land marks