אנפית בקר - Bubulcus ibis

תיאור המין

האנפה המוכרת ביותר בישראל.

סתגלתנית מאוד בהתאם לתנאי הסביבה, מעדיפה כרי דשא אבל מצויה כמעט בכל סביבה עם צמחייה, מבריכות דגים ועד חורש וסבך. מלווה צאן, בקר ואנטילופות - עומדת על גבם ומלקטת קרציות. מקננת במושבות גדולות, לעיתים מעורבות עם לבניות קטנות ומגלנים, על צמרות עצים.

 

לבנה לחלוטין עם מקור כתום ורגליים צהובות כהות. קיימת שונות במידת הכהות בעונת החיזור - כתמים "ג'ינג'ים" חומים מופיעים על כיפתה ולעיתים על החזה. בעונת החיזור הרגליים והמקור מקבלים צבע אדמדם עמוק יותר. לפרחונים מראה מאוד גוצי ומרושל - המקור והרגליים בצבע שחור, המתבהר עם הזמן.

 

בתעופה לבנה לחלוטין. המעוף קליל,צווארה כפוף ונראה קצר ועבה, במעוף המקור אף הוא נראה עבה וצבעו הכתום בולט על רקע השמיים.

אנפית הבקר דומה מאוד לשני מיני האנפות הלבנים - לבנית גדולה ולבנית קטנה. היא קטנה בהרבה מהלבנית

הגדולה ונוטה לבלות בקבוצות גדולות לעומת הלבנית הגדולה, המצויה על פי רוב במספרים קטנים יותר. נבדלת מהלבנית הקטנה במקור העבה והכתום ובגזרה הגוצית יותר.

 

אנפית בקר בלבוש כלולות       צילום: יורם שפירר

 

מידות

אורך גוף: 45 - 53 ס"מ. מוטת כנף: 92 ס"מ משקל 300 - 450 גר'.

 

שם בערבית - אבו קרדאן (קרדאן = קרציה או טפיל, על שום הקרציות שאנפית הבקר פולה מגב הבקר). 

פירוש השם המדעי - Bubulcus - עדר בקר ו - Ibis - "איביס", מגלן - כמו למשל המגלן החום המצוי בישראל.

 

מגלה הארצות השוודי פרדריק האסלקוויסט שוכנע על ידי המתורגמן המצרי שלו כי אנפית הבקר היא היא העוף המקדוש על המצרים הקדמונים. זה קרה בשנת 1752.

כתביו של האסלקוויסט הגיעו לידיו של לינאוס (קארל פון לינה) שכמה שנים לאחר מכן כתב את "Systema Naturae" והנציח את הטעות בשם המדעי של האנפית.

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

יציבה ברוב אזורי התפוצה שלה - אזורים טרופיים וממוזגים-חמים. מצויה באפריקה, אסיה, אוסטרליה, דרום אירופה, ערב ואפילו בצפון ודרום אמריקה.

אוכלוסייתה העולמית בעלייה מתונה לאחר שהגיעה לכמות אדירה של בין 4 - 7 מיליוני פרטים. כאמור אנפית הבקר היא עוף סתגלתן וקשוח. היא מקננת באזורים מיושבים ודוחקת מינים מקנני צמרות אחרים.

קינונה מהווה לעיתים נזק משום שחומצות שמצויות בלשלשת של אנפית הבקר "ממיסות" עלים ומקריחות עצים שלמים. כך גם אפשר לזהות אם קיימת מושבת קינון על עץ מסויים, או לא. עצים בריאים ושופעי עלים אינם משמשים בית לאנפות - בוודאות.

 

בישראל

יציבה ומצויה ביותר. המספרים בנגב הדרומי ובאזור אילת קטנים יותר. מקננת בסביבות רבות ורגילה לנוכחות אדם כך שניתן לראותה כמעט בכל מקום.

הקמה של בסיסי צבא ויישובים חדשים מעודדים את התפשטותה והיום היא מהווה גורם מאיים על מיני זוחלים רבים, שאותם היא צדה בבתי הגידול החדשים שבהם לא נמצאה קודם לכן.

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר והאקולוג אסף מירוז

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות באנפית בקר


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/11/2019 Mt. Amasa (Tel Krayot NR) שמורת תל קריות (הר עמשא) 5 Klil Zaitlin [eBird]
22/11/2019 Gazelle Valley עמק הצבאים 1 Shachar Hizkiya
22/11/2019 Dovrat sewage pools=בריכות ביוב דברת 0 אופק טייטלר רגב [eBird]

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks