לבנית גדולה - Ardea alba

תיאור המין

אנפה גדולה, ארוכת רגליים וצוואר, צבעה לבן, מקורה המסיבי שחור בקיץ וצהוב בחורף.

ניכרת בכנפיה המרשימות, עפה בטפיחות כנף כבדות.

הלבנית הגדולה דומה ללבנית הקטנה אבל כפי שמעיד שמה - הגודל במקרה זה כן הקובע. בנוסף, רגליה של הלבנית הגדולה שחרחרות לכל אורכן ואינן "מקושטות" בגרביים צהובים כשל הלבנית הקטנה.

 

הלבנית הגדולה מבלה בעיקר בגדת מקווה המים - באזור שבו הצמחייה "פולשת" למים הרדודים… שם היא מוצאת את מזונה: דגים, סרטנים ויונקים קטנים. כושר הבליעה של הלבנית הגדולה "מוגבל" לדגים שמשקלם אינו עולה על 80 גרמים, זאת בעוד שהאנפה הארגמנית - הקטנה ממנה, מסוגלת לבלוע דגים שמשקלם 200 גרמים ואף יותר.

הלבנית הקטנה משחרת למזונה גם בשדות לחים, שם היא נהנית מציד נברנים.

 

מידות

אורך גוף: 94 - 104 ס"מ. מוטת כנף: 131 - 145 ס"מ. משקל: 1,000 גרם, פלוס מינוס.

 

שם בערבית - בלשון אביאד כביר (אנפה לבנה גדולה).

פירוש השם המדעי - "אנפה לבנה" Ardea - אנפה ו- alba - לבן.

 

 

לבניות גדולות ואורחת נוספת...    צילום: יואב פרלמן

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

בעלת תפוצה רחבה ביותר- דרום אפריקה, דרום אמריקה, אירואסיה, אוסטרליה.

 

בישראל

חולפת וחורפת מצויה למדי, לעיתים נדירה יותר.

 

מידע כללי

בשעת הציד, הלבנית עומדת במים הרדודים ללא נוע עד אשר הטרף (דג) מתקרב אליה, ואז שולחת בהינף צוואר את מקורה החד ושולפת את הדג מהמים.

בעבר נהוג היה לצוד את הלבניות הגדולת בשביל נוצות הקישוט הנאות שלהן, במיוחד אלו שצומחות מן הכתפיים. מספרן יכול להגיע ל-50 ואורכן עד 50 סנטימטרים!

לפני כמאה שנים, הנוצת הנהדרות האלה, במרקם המשי שלהן עיטרו כובעים ושמלות של נשות המעמד הגבוה בכל העולם.

 

מחירן של נוצות לבנית נמכרו, בראשית המאה ה-20 (1903) בשוק הנוצות של לונדון, במחיר של 32 דולר לאונקיה (30 גרמים). כדי להשיג נוצות במשקל שכזה יש צורך לקטול ארבע לבניות גדולות. מעריכים כי באותה שנה נקטלו כ-200.000 לבניות גדולות! נוצות הלבנית היו מבוקשות במקומות רבים בעולם, לא רק באנגליה: בוונצואלה צדו באותן שנים יותר ממיליון לבניות גדולות.

גם הלבנית הקטנה, דרך אגב, סבלה מגורל דומה. בשנת 1889, כשהלבניות נמצאו על סף הכחדה, הוקמה באנגליה האגודה המלכותית להגנה על ציפורי הבר וההכחדה נמנעה.

 

הלבנית הגדולה נבחרה לסמל של "אגודת אודובון" האמריקנית (National Audubon Society) - מחלוצי הגופים הסביבתיים העוסקים בשימור בעולם.

הארגון נוסד בשנת 1905, על שם ג'ון ג'יימס אודובון - אורניתולוג שתיאר, סיווג וצייר את ציפורי צפון אמריקה. (בספר Birds Of America).

 

הארגון יוזם, בין היתר, את "ספירת המולד" בכל חודש דצמבר במסגרת פרויקט "מדע חברתי" (Citizen science) ואת "הספירה הגדולה של ציפורי הגינה" בכל חודש פברואר. ארגון זה, ביחד עם אוניברסיטת קורנל הקימו את eBird - מאגר המידע אונלין הגדול בעולם - מתצפיות בציפורים.

בארצת הברית, בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 נקטלו בכל שנה כ-5 מיליון ציפורים עבור תעשית האופנה! בזכות הארגון נאסר, בשנת 1910, על מכירת נוצות בעיר ניו-יורק ועשר שנים לאחר מכן, ב-12 מדינות נוספות.

 

 

ערך זה נכתך על ידי נדב פבזנר

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בלבנית גדולה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/11/2019 Kfar Baruh Reservoir מאגר כפר ברוך 1 Niv Bessor
22/11/2019 Gan Shmuel fishponds בריכות דגים גן שמואל 2 נתנאל ירקוני
22/11/2019 Gan Shmuel fishponds בריכות דגים גן שמואל 1 נתנאל ירקוני

מאמרים

  • חורף על החוף
    חורף על החוף
    בלי אוהלים, בלי מסיבות וצלצול מטקות מחריש אוזניים.
    01/12/2014

תגובות והערות

land marks