לבנית קטנה - Egretta garzetta

תיאור המין

אנפה בינונית, לבנה לחלוטין, ובעלת פרופורציות צרות ומוארכות. מקורה דק וארוך, רגליה שחורות עם אצבעות ("גרביים") צהובות בולטות מאוד. גשר העין כחול-אפור במשך רוב השנה, ואדמדם בעונת החיזור. בעונה זו גם בולטות שתי נוצות קישוט ארוכות ודקיקות מהעורף.

בשעת תעופה הלבנית הקטנה ניכרת בכנפיה הצרות והארוכות יחסית, הממוקמות במרכז הגוף וברגליה השחורות-צהובות הבולטות מעבר לזנב.

 

דומה ללבנית גדולה, אנפית בקר ובמיוחד ללבנית ים-סוף. נבדלת מלבנית גדולה באורך הגוף, במקורה השחור והדק ובאצבעות רגליה הצהובות. בהשוואה לאנפית בקר חסרה את הגוונים הצהבהבים, היא גדולה וארוכה יותר, רגליה ומקורה שחורים.

ההבחנה מלבנית ים-סוף קשה יותר: הגודל והצורה דומים אך המקור בהיר וארוך יותר וכמעט תמיד מעוקל מעט כלפי מטה. גם הרגליים אינן שחורות "נקיות" כשל הלבנית הקטנה.

הפרטים הנראים בארץ שייכים לתת המין E. g. garzetta, המקנן בדרום אירופה, אסיה ואפריקה. הזוויגים דומים.

 

הלבניות הקטנות מצויות בנופי מים מגוונים - חופים רדודים של אגמים, בריכות קטנות, שלוליות וחופי ימים. הן מקננת במושבות - על עצים או שיחים, בדרך כלל ביחד עם מיני אנפות נוספים ומינים אחרים של עופות מים - כמו מגלנים חומים.

 

מידות

אורך גוף: 55 - 65 ס"מ. מוטת כנף: 88 - 106 ס"מ. משקל: 380 - 600 גרם.

שם בערבית - אבן אלמא אל זע'יר

שם הסוג Egretta הוא "הקטנה" של השם Aigron - אנפה בצרפתית. שם המין - garzetta מקורו  בשפה האיטלקית.

 

 

לבנית קטנה - עמק חפר 6.2018      צילום: יוסי חן

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מקננת בדרום אירופה, דרום אסיה, אפריקה ואוסטרליה. בתחום זה תוארו שני תתי-מינים. אוכלוסיית אירופה ומערב אסיה חורפת בדרום אירופה, המזרח התיכון ומזרח אפריקה.

אוכלוסייתה במזרח אירופה והמזרח התיכון מונה 45,000 עד 75,000 פרטים והיא יציבה בגודלה (Wetlands International 2012).

 

בישראל

יציבה מקננת מצויה למדי, חולפת וחורפת שכיחה. מספר הפרטים המקננים בארץ עומד על כ- 3,000 זוגות (Shirihai 1996). במפקדי עופות המים החורפים נמנים מדי שנה 1,500 - 3,000 פרטים (נתוני רשות הטבע והגנים).

 

הלבניות הקטנות נפגעת בכל תחומי תפוצתן משינוי והרס בתי גידול לחים, ומשימוש ברעלים בחקלאות. הלבנית רגישה לשפעת העופות ועלולה להיפגע בהתפרצויות עתידיות של המחלה. בארץ היא נפגעת מרשתות המתוחות מעל לבריכות הדגים - בהן הן נלכדות ומוצאות את מותן.

 

 

באוגוסט 2018 נמצאה לבנית קטנה בעלת מופע "כסף", בבריכות של נחשולים. מופע זה נחשב נדיר ביותר.

צילום: אורן מאמן

מידע כללי

 

דפי ההיסטוריה של הלבנית הקטנה באירופה עמוסים מאורעות. מחקרים מראים שהלבנית הקטנה נמצאה בבריטניה, למשל, אבל אז היא נעלמה. זה קרה בסוף תקופת הביניים - במאה ה-14.

ואז החל גם "עידן קרח קטן", שהפך את צפון מערב אירופה, לא רק למקום "חשוך" בגלל האינקוויזיציה, אלא גם קפוא בצורה בלתי נסבלת!

העובדה שכ- 1,000 לבניות קטנות, בנוסף להרבה מיני עופות אחרים, "השתתפו" במשתה שנערך לכבוד הוד קדושתו - ג'ורג' נוויל, שהוכתר לארכיבישוף של יורק (בציור משנת 1465), מלמדת אותנו שבבריטניה התקיימה אז אוכלוסיה "בריאה" של לבניות קטנות.

 

ובימים קרים מאוד, חשוב להתלבש בפרווה מחממת, ואפשר גם להתקשט בנוצות לבנית. לקראת עונת הקינון הלבנית מצמחת ומאריכה "נוצות קישוט" - עדינות ויפות בחזה, בגב ובכתפיים. בנוסף, גדלות גם שתי נוצות חוטיות באורך של כ- 16 סנטימטרים באזור העורף - נוצות אלה הן שכמעט הביאו על הלבנית הקטנה כליה.

השימוש בנוצות הלבנית למטרות קישוט התחיל כבר במאה ה- 17 (אם לא מוקדם יותר...) אבל במאה ה- 19, האופנה הזאת הפכה לאובססיה של ממש ומספר ה"עורות" שעברו בידי סוחורים נאמד במיליונים.

הצניחה המסוכנת במספר הלבניות הקטנות היא שעודדה את הקמת האגודה המלכותית להגנה על ציפורי הבר בשנת 1889.

הלבנית הקטנה הפכה ל"מזדמנת נדירה" בבריטניה מהמאה ה- 16 ועד למאה ה- 20.

ב- 1996 הלבנית הקטנה שבה לקנן בבריטניה, ב- 1997 באירלנד וב- 2002, בווילס. מאז הלבנית מקננת יציבה וקבועה בכל מערב אירופה.

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בלבנית קטנה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/11/2019 Park HaYarkon (west section) פארק הירקון ספורטק 1 Lior F [eBird]
22/11/2019 Nekarot dam סכר נקרות 1 Klil Zaitlin [eBird]
22/11/2019 Gan Shmuel fishponds בריכות דגים גן שמואל 2 נתנאל ירקוני
land marks