קינון חיוויאים - Online...

חיוויאי הנחשים

 

 

 

 

 

 

שידור חי היישר מעולמם המרתק של טורפי-העל החיים במרחבים הפראיים של ישראל

 

חיוויאי הנחשים חזרו אלינו והם כבר דוגרים

 

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן דוכיפת,

צה"ל (צבא הגנה לטבע), ביס"ש כפר עציון והחוקר גלעד פרידמן

 

 

                       

 

 

 
 

פרויקט קינון חיוויאי הנחשים 2019

 

באביב 2016 השקנו פרויקט ייחודי ומרתק, אשר חשף, באמצעות מצלמות אונליין, את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים והמסתוריים המקננים בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus), החיוויאי (Circaetus gallicus), הנשר (Gyps fulvus) והאוח (Bubo bubo).

דרך הפרויקט הצלחנו להעביר תכנים ערכיים בפני מיליוני צופים מ- 104 מדינות שונות והדגשנו את חשיבות השימור של המערכות הטבעיות ורצף השטחים הפתוחים בישראל.

 

לאור הצלחתו של הפרויקט, החלטנו להתקין את המצלמות גם בעונת הקינון הנוכחית. במהלך החורף, בזמן שהחיוויאים שהו באפריקה, התקנו את המצלמות שלנו על מספר קינים אלטרנטיביים וחיכינו במתח לשובם ארצה....ואז, ב-27 לפברואר, צפינו בזוג החיוויאים, לראשונה, מחזר אל מול אחת המצלמות שהתקנו. נשמנו לרווחה. הם חזרו!

 

במשך שלושה שבועות הם קיימו את טקסי החיזור המרשימים של החיוויאים ובד בבד שיפצו והכינו את הקן להטלה, ואז, בשעות בין הערביים של ה- 22 למרץ, הנקבה פנתה להטיל את ביצתה היחידה.

 

תצפית בקינון חיוויאים

 

בעזרת מצלמות Online מיוחדות ,(HD) נעביר בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, את כל מהלך הקינון והשתלשלות הדגירה, הטיפול בגוזל עד לפריחתו המוצלחת מהקן. במהלך כל העונה, שעתידה להימשך סוף חודש יולי, נעלה הסברים מעמיקים על תהליכים מרתקים המתרחשים בקן, בשילוב סרטונים המתארים וויזואלית את נקודות העניין.

 

בחודש ינואר 2019 פתחנו את השידור הראשון לעונה זו עם השידור הישיר מקיני הנשרים, ואז ב-1 למרץ יצאנו עם השידור השני, היישר מקן העקבים. כעת, אנו מתרגשים להרחיב שוב את השידור החי של עונת קינון 2019 עם השידור מקן החיוויאים ומזמינים את הקהל הרחב לעקוב אחר השידור וההסברים ולהיכנס אל חייהם המרתקים של העופות הדורסים הגדולים המקננים בישראל.

כולנו מקווים שהעונה הקרובה תהיה מוצלחת כמו קודמותיה, ומאחלים לזוגות הצלחה רבה בקינון.

 

גלעד פרידמן, דן אלון, יריב מליחי, אורי נווה, יאיר פרידברג, יוסי שדה, יותם אורחן, סלבה בורוכוב, סרגיי גורביץ', רועי שטראוס, יהונתן מירב, ערד בן-דוד, יוסי לשם וכל הצוות המורחב

 

 

הבהרה חשובה!

 

הפרויקט נעשה בהיתר מלא של רשות הטבע והגנים אותו קיבלנו לאחר הגשת בקשה מסודרת כנדרש על פי חוק. זאת מכיוון שהעופות הדורסים הגדולים רגישים מאוד לכל הפרעה למהלך התקין של הקינון, ולכן כל קרבה מיותרת אל הקינים עלולה להוביל לנטישתם ובכך לפגיעה בערך טבע מוגן ועבירה על החוק. לכן, חשוב מאוד להימנע מקרבה אל קיני עופות דורסים, גם במרחק של מאות מטרים מהם.

 

השנה הפקנו לקחים משנים קודמות והתקנו מצלמות תנועה בכל רחבי הטריטוריה. המצלמות יתעדו עבריינים שיתקרבו אל הקינים ויפריעו לקינון. החומרים יישלחו אל רשויות החוק על מנת למצות את הדין עם כל מי שעובר על החוק, ללא יוצא מן הכלל!

 

 

 


 

אנחנו ממליצים לעקוב גם דרך דף הפייסבוק של הפרויקט - עופות דורסים בשידור חי

 


 

החיוויאי (ובשמו הלועזי  (Short-toed eagle) הינו דורס יום גדול השייך למשפחת הניציים (Accipitridae), ולסדרת דורסי היום (Accipitriformes). החיוויאי מתמחה בצייד נחשים ומכאן נגזר שמו בעברית: "חיוויאי הנחשים", כאשר המילה "חיויא" בארמית משמעותה נחש.

 

 
 
 

מצלמות נוספות

land marks