עקב עיטי - אונליין!

עקב עיטי

 

שידור חי היישר מעולמם המרתק של טורפי-העל החיים במרחבים הפראיים של ישראל

 

 

העקבים חזרו ובנו קן חדש

 

 

 

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן דוכיפת,

בית ספר שדה כפר עציון וצה"ל (צבא הגנה לטבע).

 

 

                       

 

 

 

באביב 2016 השקנו פרויקט ייחודי ומרתק, אשר חשף, באמצעות מצלמות אונליין, את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים והמסתוריים המקננים בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus), חיוויאי הנחשים (Circaetus gallicus), הנשר המקראי (Gyps fulvus) והאוח (Bubo bubo). דרך הפרויקט הצלחנו להעביר תכנים ערכיים בפני מילוני צופים מ- 104 מדינות שונות! והדגשנו את חשיבות השימור של המערכות הטבעיות ורצף השטחים הפתוחים בישראל. כל זאת במהלך שלוש עונות קינון מוצלחות.

 

לאור הצלחתו של הפרויקט, החלטנו להתקין את המצלמות גם בעונת הקינון הנוכחית. במהלך החורף, כשהעקבים שהו בחו"ל, התקנו מצלמות על מספר קינים אלטרנטיביים וחיכינו במתח לשובם ארצה. במהלך נובמבר-דצמבר הם חזרו ובסוף ינואר זכינו לראות אותם מתחילים במלאכת החיזור ושיפוץ אחד הקינים. אבל, ציפתה לנו הפתעה ענקית כשראינו אותם מטילים את ביצתם הראשונה ב-12.2.19! חמישה ימים מוקדם יותר מהשיא המוקדם שלהם ב-2016 (17.2.16) ושלושה שבועות מוקדם יותר מכל זוג עקבים שעקבנו אחריהם במהלך השנים.

וזה לא נגמר כאן: אחרי שישה ימים ראינו שהם שוב הטילו ארבע ביצים. זאת, בדומה לשלוש השנים האחרונות ובניגוד לשאר זוגות העקבים שמטילים 3 ביצים.

זוג מדהים.

 

בעזרת מצלמות Online מיוחדות (HD), נשדר בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, את כל מהלך הקינון והשתלשלות הדגירה, הטיפול בגוזלים עד לפריחתם המוצלחת מהקן. במהלך כל העונה, שעתידה להימשך סוף חודש מאי, נעלה הסברים מעמיקים על תהליכים מרתקים המתרחשים בקן, בשילוב סרטונים המתארים וויזואלית את נקודות העניין.

אנו מתרגשים לפתוח שוב את השידור החי מקן העקבים לעונת קינון 2019, ומזמינים את הקהל הרחב להתרגש ולעקוב אחר השידור וההסברים ולהיכנס אל חייהם המרתקים של הדורסים הגדולים המקננים בישראל. כולנו מקווים שהעונה הקרובה תהיה מוצלחת כמו קודמותיה, ומאחלים לזוגות הצלחה רבה בקינון.

 

גלעד פרידמן, דן אלון, יריב מליחי, אורי נווה, יאיר פרידברג, סלבה בורוכוב, סרגיי גורביץ', רועי שטראוס, יהונתן מירב, ערד בן-דוד, יוסי שדה, יוסי לשם וכל הצוות המורחב.

 

 

הבהרה חשובה!

הפרויקט נעשה בהיתר מלא של רשות הטבע והגנים אותו קיבלנו לאחר הגשת בקשה מסודרת כנדרש על פי חוק. זאת מכיוון שהעופות הדורסים הגדולים רגישים מאוד לכל הפרעה למהלך התקין

 

 

 

העקב העיטי הוא דורס יום גדול ממשפחת הניציים Accipitridae בסדרת דורסי היום Accipitriformes.

מין זה נוהג לעקוב אחר טרפו בזמן שהוא דואה באוויר ומכאן נובע השם - "עקב". ראשו הגדול והחזק, צווארו הקצר, כנפיו הארוכות ומעופו הכבד מזכירים מעוף של עיט כבד. זו הסיבה שהוא נקרא עקב עיטי.

 

 


 

אנחנו ממליצים לעקוב גם דרך דף הפייסבוק של הפרויקט - עופות דורסים בשידור חי

 


 

 

המשיכו לעקוב אחר חייהם המרתקים של העופות הדורסים הגדולים המקננים בישראל.

נתראה בעדכונים הבאים...

 

מצלמות נוספות

land marks