נתראה בשנה הבאה

אוח עיטי

 

שידור חי היישר מעולמם המרתק של טורפי-העל החיים במרחבים הפראיים של ישראל

השידור החי הסתיים - נתראה בעונת הקינון הבאה

 

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן דוכיפת,

צה"ל (צבא הגנה לטבע) והחוקר גלעד פרידמן

 

 

                       

 

 

סוף עונת האוחים

 

חברים יקרים,

ראשית, שמחים לעדכן כי נראה ששני גוזלי האוחים בריאים ושלמים וכי שניהם פרחו בשלום מהקן.

שנית, רצינו להודות לכל אחד ואחת מהצופים שתרמו וסייעו לנו להוציא אל הפועל עונה רביעית של שידור חי! ומתוכן עונה שנייה מטריטוריית קינון של דורס הלילה המסתורי והגדול ביותר באזורנו. האוח העיטי!

 

ומה צפוי בהמשך?

שני הפירחונים עתידים לשהות ברחבי הטריטוריה (ובטווח הקרוב אליה) עד שלהי יולי-אוגוסט. בתקופה זו, הוריהם ימשיכו לצוד עבורם עד שלאט לאט הם יתחילו להתרחק "ולהתפזר" אל חייהם העצמאיים. מי יודע? אולי עוד נפגוש בהם בעתיד....

 

אבל כרגיל, אפשר כבר לסכם ולספר שזוג האוחים צדו מאות פרטי מזון (שכלל מיני יונקים ועופות שונים). הכמות האדירה הזו, מדגישה שוב את חשיבותם של השטחים הפתוחים, הרציפים והאיכותיים עבור דורסי הלילה והיום. 

אשר על כן, אנו מחוייבים לשמור על כל מרכיב קטן בטבע הישראלי ובשרשרת המזון הקיימת בשטחים הפתוחים. 

אחרת, טורפי-העל ייעלמו גם הם. אז בשם משפחת האוחים ובשם צוות הפרויקט כולו...תודה!

לפניכם כמה מרגעי השיא של העונה - צפייה מהנה.

 

 

 


1.5.19 זעמן שחור זוחל אל קן האוחים, שוב!

 

גם השנה זחל לו זעמן שחור (Dolichophis jugularis) בוגר אל קן האוחים, בדיוק כמו בשנה שעברה:

הפעם הוא הגיח מלמעלה, התחרט אך ניסה שוב מהצד. כאילו התעניין בגוזלים (שהאמת קצת גדולים עליו). 

בכל מקרה, הנקבה קלטה אותו והניסה אותו (ניתן לשמוע אותה נוקשת במקורה לאור איום).

לזחול אל קן אוחים עיטים. מה עבר לו בראש?


חוץ מזה, גוזלי האוחים בני 35 - 37 יום ואתמול בלילה הם יצאו בפעם הראשונה מחוץ לכוך הקינון. הצעדים הראשונים נעשו בחשש והיה זה הגוזל הגדול שצבר מספיק אומץ ויצא ראשון. הקטן הגיח מייד אחריו.

 

 

9.5.19 גוזל אוח נעלם אתמול בערב.

 

בליילות האחרונים, גוזלי האוח נהגו לצאת מכוך הקינון ולטייל על המצוקים הקרובים.

אבל אתמול בבוקר (8.5.19), לאחר מספר ניסיונות כושלים לחזור אל הכוך, הם לנו מתחת לעץ שצמוד לכוך.

הנקבה חיפשה אותם בתחתית העץ (ומצאה) על מנת להביא להם טרף.

ואז, בשעות הערב המאוחרות (8.5.19) הם טיפסו שוב במעלה המצוק אבל רק אחד מהם חזר אל הכוך. השני המשיך לטייל בעשב שמעל הכוך, כך שמאתמול (8.5.19) בשעה 20:00 הוא נעלם מהשידור, ועד עכשיו רק אחד מהם נצפה מטייל וישן ליד העץ.

למרות סכנת הטריפה הקיימת מצד טורפים קרקעיים אנחנו מניחים ומקווים שהכל בסדר. שהקטנצ'יק ישן בכוך קרוב (שלא נצפה מהמצלמה) ושעוד יחזור בשעות הקרובות. מקווים.

 


12.5.19 קוטלי העטלפים!

 

ראשית נתחיל בעדכון על גוזל האוח שיצא "לטייל" ונעלם. 

אז אמנם הוא טרם חזר אך נראה שהוא לא רחוק (למעשה נראה שהוא נמצא כ- 20 - 30 מטר מכוך הקינון). ניתן לראות את הזכר ואת הנקבה יורדים מעבר למצוק הקינון עם טרף. כלומר, הוא כנראה שם והוא בסדר ומקבל מזון מהוריו.

אגב, זה גם נורמלי לחלוטין, מפני שהגוזלים בני 45 - 47 יום וזהו הגיל שבו (בדרך כלל) הגוזלים יוצאים ל"טיולים" קרובים בטריטורייית הקינון. לפעמים הם נופלים ונשארים על הקרקע ולפעמים הם "נתקעים" על קו המצוקים. בכל מקרה, אנחנו מאמינים שעוד נראה אותו מופיע בימים הקרובים. מקווים.

ומה חוץ מזה?

יציאה לטיולים רגליים מחוץ לכוך יכולה להיות מפחידה מאוד. בייחוד כשעוברות ציפורים מכל הכיוונים.

לא יודעים מה אתכם, אבל אנחנו התפוצצנו מצחוק כשראינו את הגוזל מנסה לחמוק מקן המצוקים לאט.לאט. כאילו בטוח שאם ינוע באיטיות ובשקט, לא יבחינו בו.

אה, כן. ויש גם את הנטרפים האומללים.

ומי מביניהם?

מכרסמים, חולדות, יונים, קאקים והרבה עטלפי פירות אומללים שעוד חיים וצווחים לאחר שהזכר מגיש אותם אל הנקבה לפני ההאכלות. הנקבה היא שהורגת את האומללים שצווחים בצווחות מקפיאות דם. לפחות שלושה כאלו בסרטון.

 


באביב 2016 השקנו פרויקט ייחודי ומרתק, אשר חשף, באמצעות מצלמות אונליין, את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים והמסתוריים המקננים בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus), חיוויאי הנחשים (Circaetus gallicus), הנשר המקראי (Gyps fulvus) והאוח העיטי (Bubo bubo).

דרך הפרויקט הצלחנו להעביר תכנים ערכיים בפני מילוני צופים מ- 104 מדינות שונות! והדגשנו את חשיבות השימור של המערכות הטבעיות ורצף השטחים הפתוחים בישראל. כל זאת במהלך שלוש עונות קינון מוצלחות.

 

לאור הצלחתו של הפרויקט, החלטנו להתקין את המצלמות גם בטריטוריית הקינון של דורס-הלילה הגדול והאימתני ביותר בישראל, האוח העיטי (Bubo bubo) שוב בעונת הקינון הנוכחית.

 

מוטת כנפיו של האוח מגיעות כמעט עד לשני מטרים, אך הופעתו המוצקה והמרשימה (עד 4.2 ק"ג) יחד יכולות שמיעה וראייה ליליות יוצאות דופן, בשילוב מעוף חרישי וייחודי, הופכות אותו ל"מלך הלילה" ומעניקות לו יתרון בולט על פני שאר בעלי החיים הקטנים ממנו (ואף כאלו שגדולים ממנו).

בתחילת החורף התקנו מספר מצלמות בטריטוריות קינון שונות ובטריטוריה אחת צפינו בזוג שהטיל שתי ביצים. אולם, עקב מגבלות קשות של חיבור אל רשת האינטרנט (אזור נידח ומורכב) לא הצלחנו להוציא שידור מספק ואיכותי אל הקהל הרחב. לאחר השקעה רבה הצלחנו לפתור חלקית את התקלה, אך עדיין אנו חווים קשיים טכניים מסוימים. עמכם הסליחה.

 

הקן הנוכחי ממוקם על מצוק שצופה על מרחב פראי. ההטלה של הביצה הראשונה התרחשה סביב ה- 19.2.18. לאחר כ-35 ימי דגירה הגוזלים החלו לבקוע, בהפרשים של יומיים, סביב סוף מרץ (הגוזל הראשון בקע סביב ה-26.3.18).

אנחנו שמחים לעדכן כי שוב נעביר בשידור ישיר (באיכות HD) את כל מהלך הטיפול בגוזלים עד לפריחתם מהקן. אנחנו מזמינים את הקהל הרחב להתרגש ולהחזיק אצבעות יחד אתנו, בתקווה שהטיפול בגוזלים והפריחה המוצלחת יתרחשו אל מול המצלמה שלנו.

 

 

גלעד פרידמן, דן אלון, יריב מליחי, אורי נווה, יוסי שדה, יאיר פרידברג, רועי שטראוס, רם שגיא, ליאור כרם, יותם אורחן, אליסף גוטמן,

אסף קפלן, סלבה בורוכוב, סרגיי גורביץ', יהונתן מירב, ערד בן-דוד, יוסי שדה, יוסי לשם וכל הצוות המורחב

 

 

 

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן הדוכיפת, צה"ל (צבא הגנה לסביבה) והחוקר גלעד פרידמן

 

הבהרה חשובה!

הפרויקט נעשה בהיתר מלא של רשות הטבע והגנים אותו קיבלנו לאחר הגשת בקשה מסודרת כנדרש על פי חוק. זאת מכיוון שהעופות הדורסים הגדולים רגישים מאוד לכל הפרעה למהלך התקין של הקינון, ולכן כל קרבה מיותרת אל הקינים עלולה להוביל לנטישתם ובכך לפגיעה בערך טבע מוגן ועבירה על החוק. לכן, חשוב מאוד להימנע מקרבה אל קיני עופות דורסים, גם במרחק של מאות מטרים מהם.

 

 

 

מצלמות נוספות

land marks