נשר

נשר מקראי

סוף עונת הנשרים

 

חברים יקרים,

לאחר שבעה חודשי שידור רצופים, גם השידור הישיר ממצוק הנשרים מגיע אל סיומו לעונה זו.

התחלנו את העונה עם זוג נשרים מיוחד (K53+K72) שהטילו ראשונים (סביב ה- 20.12.18) מתוך כל אוכלוסיית הנשרים הישראלית. קראנו לקן שלהם הקן "התחתון".

המשכנו עם זוג מיוחד נוסף (K70+T99) שהטיל חודש אחריהם (21.1.19) ממש מעל הקן "התחתון" אז קראנו לו "העליון". העברנו שידור משני הקינים הללו. פעם מהתחתון ופעם מהעליון. 

 

ואז, לאחר 53 - 54 ימי דגירה רצופה בצורה בלתי רגילה, לשני הזוגות בקע גוזל בהפרש של חודש אחד מהשני. הגוזל מהקן התחתון בקע ראשון ולעומתו הגוזל מהקן העליון בקע חודש אחריו. שני הגוזלים קיבלו טיפול מסור בצורה רציפה ומרשימה עד שהראשון פרח בתחילת יולי בגיל 138 יום והשני פרח בסוף יולי בגיל 131 יום.

מאז שפרחו, שני הפרחונים ממשיכים לפקוד את המצוק שבו בקעו ואף לקחת חלק פעיל ב"חיי הקהילה" העשירים של הנשרים (בסרטון אף אפשר לראות את הפרחון "העליון" מגרש פולשים. פעם ראשונה שלו smiley.

 

כפי שהזכרנו בתחילת העונה, מאז קום המדינה מספרם של הנשרים בישראל ירד בצורה מדאיגה. עד לשנות ה- 50 של המאה הקודמת מאות נשרים קיננו במרחבים ההרריים והמצוקיים של ישראל. בתחילת שנות האלפיים המספר ירד ל- 120 זוגות וכיום מעריכים כי מספר הזוגות הוא כ- 50 בלבד. זאת הסיבה שהנשר - מלך העופות - מוגדר בסכנת הכחדה חמורה (CR) בישראל ובמקומות נוספים במזרח אגן הים התיכון. זו גם הסיבה שפרויקט שימור הנשרים בישראל הוגדר כפרויקט לאומי כך שמושקעים בו מאמצים רבים על מנת לשמר אוכלוסייה זו.

כולנו תקווה כי שני הנשרים הצעירים יגיעו לבגרות מינית ויקימו דורות של נשרים בעצמם, כך שאוכלוסיית הנשרים הישראלית תתאושש ותחזור לימי הזוהר שלה.

אז כעת מסתיים גם השידור הישיר מעולמם המרתק של "הסניטרים של הטבע" - אוכלי הפגרים אשר חיים במרחבים הפראיים של ישראל. אז לסיום, בשם משפחות הדורסים של הפרויקט ובשם צוות הפרויקט כולו...תודה!

 

 

מצלמות נוספות

  • סיס חומות
    סיס חומות
    קן הסיסים בבניין השימור בית שיף בתל אביב-יפו
    31/10/2013
land marks