נשר

נשר מקראי

קינון של נשר

 

 

שידור חי היישר מעולמם המרתק של "הסניטרים של הטבע"

אוכלי הפגרים אשר חיים במרחבים הפראיים של ישראל

שידור ישיר מקן של נשר

 

לתשומת לבכם - עקב אילוצים טכניים, שיפתרו בהקדם, השידור החי יועבר בשעות האור בלבד.

צפו בדפדפן Explorer עבור שמיעה מיטבית.

בסכנת הכחדה חמורה

נשרים בסכנת הכחדה חמורה

 

באביב 2016 השקנו פרויקט ייחודי ומרתק, אשר חשף, באמצעות מצלמות אונליין, את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים והמסתוריים המקננים בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus), החיוויאי (Circaetus gallicus) והאוח (Bubo bubo).

דרך הפרויקט הצלחנו להעביר תכנים ערכיים בפני מיליוני צופים מ- 104 מדינות שונות והדגשנו את חשיבות השימור של המערכות הטבעיות ורצף השטחים הפתוחים בישראל.

כעת, בסיוע "קרן המורשת" ו"פורשים כנף", אנו מפנים את הזרקור אל עבר אוכלי הפגרים, "הסניטרים של הטבע", החיים בישראל ונמצאים בסכנת הכחדה חמורה.

 

המצלמה בדף זו משדרת מקן של נשר (Gyps fulvus) - אי שם בהר הנגב של ישראל.

מאז קום המדינה מספרם של הנשרים בישראל ירד בצורה מדאיגה. עד לשנות ה- 50 של המאה הקודמת מאות נשרים קיננו בכל האזורים ההרריים והמצוקיים בישראל - ממורדות החרמון ועד להרי אילת. בתחילת שנות האלפיים המספר ירד ל- 120 זוגות וכיום מעריכים כי מספר הזוגות הוא כ- 50 בלבד. זאת הסיבה שהנשר - מלך העופות - מוגדר בסכנת הכחדה חמורה (CR) - בישראל ובמקומות נוספים במזרח אגן הים התיכון.

פרויקט שימור הנשרים בישראל הוגדר כפרויקט לאומי ומושקעים בו מאמצים רבים על מנת לשמר אוכלוסייה זו.

 

הנשר הינו דורס יום ענק ומוטת כנפיו מגיעות עד ל- 2.65 מטרים. צווארו הארוך ומקורו הגדול והחזק מותאמים היטב לאכילת פגרים ולביתוק עורם. קיבתו של הנשר חזקה וחומצית ומסייעת לו לנטרל את הרעלים וחומרי הריקבון שבבשר הפגרים. בשל כל אלו הנשר מהווה חוליה חשובה ובעלת תפקיד מרכזי במערכת הטבעית - הוא נחשב לאחד מה"סניטרים של הטבע" המסייעים לסביבה ב"חיסול" פגרים ובכך מונעים הפצת מחלות שונות.

בעזרת מצלמות Online מיוחדות ,(HD) נעביר בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, את כל מהלך הקינון והשתלשלות הדגירה, הטיפול בגוזל עד לפריחתו המוצלחת מהקן.

 

אנחנו מתרגשים להרחיב שוב את השידור החי של עונת קינון 2019, וגם הפעם עם הפתעה חדשה ומיוחדת, ומזמינים את הקהל הרחב להתרגש ולעקוב אחר השידור וההסברים ולהיכנס אל חייהם המרתקים של דורסי-היום ודורסי-הלילה הגדולים המקננים בישראל. כולנו מקווים שהעונה הקרובה תהיה מוצלחת כמו קודמותיה, ומאחלים לזוגות הצלחה רבה בקינון.

מצלמות נוספות

land marks