נשר

נשר מקראי

קינון של נשר

 

 

שידור חי היישר מעולמם המרתק של "הסניטרים של הטבע"

אוכלי הפגרים אשר חיים במרחבים הפראיים של ישראל

בסכנת הכחדה חמורה

שידור ישיר מקן של נשר

 

באביב 2016 השקנו פרויקט ייחודי ומרתק, אשר חשף, באמצעות מצלמות אונליין, את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים והמסתוריים המקננים בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus), החיוויאי (Circaetus gallicus), האוח (Bubo bubo) והנשר (Gyps fulvus). 

דרך הפרויקט הצלחנו להעביר תכנים ערכיים בפני מיליוני צופים מ- 104 מדינות שונות! והדגשנו את חשיבות השימור של המערכות הטבעיות ורצף השטחים הפתוחים בישראל.

מאז 2019, ובסיוע "קרן המורשת" ופרויקט "פורשים כנף", אנחנו מפנים את הזרקור גם אל עבר אוכלי הפגרים, "הסניטרים של הטבע", החיים בישראל ונמצאים בסכנת הכחדה חמורה!

המצלמה בדף זו משדרת מהקינים של מלך הדורסים הגדולים המקננים בישראל, הנשר (Gyps fulvus), אשר מקנן אי שם בשטחים המדבריים של ישראל.

בשנה שעברה תיעדנו עונות מלאות משני קיני נשרים שונים שהצליחו להפריח גוזל בהצלחה! השנה אנו מתחילים לשדר מקן נשרים חדש. של זוג נשרים חדש.

הנשר מוגדר כמין הנמצא סכנת הכחדה חמורה (CR) בישראל ובמרבית אזורי תפוצתו במזרח אגן הים-התיכון. מאז הקמתה של מדינת ישראל, אוכלוסיית הנשרים המקננת בישראל הצטמצמה באופן מדאיג. עם קום המדינה עוד קיננו בישראל מאות זוגות של נשרים, בתחילת שנות האלפיים קיננו 120 זוגות והמגמה זהו נמשכה גם ב-15 השנים האחרונות. כיום מוערכת האוכלוסייה בכ-40 זוגות מקננים בלבד. 

בשל כך, פרויקט שימור הנשרים בישראל הוגדר כפרויקט לאומי ומושקעים בו מאמצים רבים (בהובלת רט"ג וגופים נוספים).

 

הנשר הוא דורס יום ענק! מוטת כנפיו מגיעה עד ל-2.65 מטרים וצווארו הארוך ומקורו הגדול והחזק מותאמים היטב לאכילת פגרים ולביתוק עורם. קיבתו של הנשר חזקה וחומצית ומסייעת לו לנטרל את הרעלים וחומרי הריקבון שבבשר הפגרים. בשל כל אלו הנשר מהווה חוליה חשובה בעלת תפקיד מרכזי במערכת הטבעית והוא נחשב לאחד מה"סניטרים של הטבע" המסייעים לסביבה ב"חיסול" פגרים ובכך מונעים הפצת מחלות שונות.

 

בעזרת מצלמות Online מיוחדות ובאיכות שידור HD, נעביר בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, את כל מהלך הקינון והשתלשלות הדגירה, הטיפול בגוזל עד לפריחתו המוצלחת (כך אנחנו מקווים) מהקן.

אנחו מתרגשים לפתוח שוב את השידור החי ישירות מעונת קינון 2020 ומזמינים את הקהל הרחב להתרגש ולעקוב אחר השידור וההסברים ולהכיר חייהם המרתקים של דורסי-היום ודורסי-הלילה הגדולים המקננים בישראל. כולנו מקווים שהעונה הקרובה תהיה מוצלחת כמו קודמותיה, ומאחלים לזוגות הצלחה רבה בקינון.

 

מצלמות נוספות

  • סיס חומות
    סיס חומות
    קן הסיסים בבניין השימור בית שיף בתל אביב-יפו
    31/10/2013
land marks