סייפן - Recurvirostra avosetta

תיאור המין

 

חופמאי גדול. בעל מראה יחודי.

בולט בניגוד הבולט בלבושו השחור לבן ובמקורו השחור, הארוך אשר נוטה כלפי מעלה.  

המעוף אצילי עם טפיחות כנף קצובות ורדודות - אז ניכר גם דגם הצבעים היפה: החלקים התחתונים לבנים במלואם למעט קצות הכנפיים השחורים. החלקים העליונים לבנים גם כן, אבל בכל צד מופיעים שלושה כתמים שחורים - בסוככות השכמה, בסוככות הגדולות ובקצה הכנף. בשעות המעוף גם הרגליים בולטות במידה ניכרת.

 

באופן כללי אין הבדל רב בין הזכר לנקבה. הזכר הבוגר ניכר בניצוי ראש ועורף שחור אחיד ואילו אצל הנקבה דגם זה "נקי" ומוגדר פחות. מעניין שמקורה של הנקבה קצר מעט מזה של הזכר, אבל נטייתו מעלה חדה יותר.

אצל הסייפנים הצעירים החלקים הכהים בצבע חום דהוי ולא שחור. גם האזורים, שלעתיד יהיו צחורים, אפורים-חומים בינתיים.

 

הסייפן מחבב אזורי ביצה וגדות נהרות ואגמים. נמצא גם בלגונות בחוף ובשדות מוצפים.

רגליו הארוכות של הסייפן משמשות אותו במים הרדודים, בהם הוא מהלך או שוחה, ובתנועות "קציר" מצד לצד הוא לוכד חסרי חוליות בעזרת מקורו המשוכלל - חרקי מים, תולעים וסרטנים. לעיתים הסייפן מוצא את מזונו בבוץ, או אפילו בקרקעית מקווה המים - אז הוא משתמש במקורו כשאר החופמאים.

 

מידות

אורך גוף: 42-45 ס"מ. מוטת כנף:  67-77 ס"מ. משקל:  225-395 גרם.

 

שם בערבית - נכאת

שם בעברית - סייפן. סיף = חרב

פירוש השם המדעי - Recurvirosta = מקור כפוף/עקום לאחור. avosetta = סייפן בצרפתית.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

אזורי הדגירה של הסייפן כוללים את דרום מערב ומזרח אירופה, מערב ומרכז אסיה - מדרום לקו הרוחב 60 צפון. כל האוכלוסיות הצפוניות נודדות דרומה, לדרום אגן הים-התיכון, צפון אפריקה ומרכזה - מדרום לסהרה. אוכלוסיות מסוימות באגן הים התיכון, מרכז אסיה, מזרח ודרום אפריקה הן יציבות.

אף על פי שבחלק מאירופה סובל מזיהום מים, נראה כי חלק מהאוכלוסיות הצפוניות דווקא גדלות עם הזמן.

 

בישראל

חולף נפוץ, חורף לא שכיח בצפון הארץ ומעט במרכזה. מקנן נדיר ביותר.

 

 

סכנות ואיומים

סטטוס שימור בינ"ל - ללא חשש (LC)

סטטוס שימור אזורי - לא רלוונטי - מקנן נדיר ולא קבוע בישראל.

 

 

 

 

מידע כללי

הסייפן דוגר נדיר בישראל. קן הסייפנים הראשון נמצא בשנת 1961, בבריכות המלח שבעתלית. שני האפרוחים שבקעו בקן זה נעלמו. 15 שנים מאוחר יותר נמצא קן עם ארבע ביצים בשפד"ן (אתר טיהור שפכי גוש דן שנמצא, בשנים שבהן היה פעיל במתכונת האקסטנסיבית - בריכות פתוחות, סמוך לעיר ראשון לציון) אך גם קינון זה נכשל והביצים נעלמו…

 

בשנת 1978 20 זוגות (!) הטילו בבריכת דגים מרוקנת בעמק חרוד (ביחד עם 30 זוגות תמירונים) אבל אז החלו למלא את הבריכה… 50 ביצים נלקחו למדגרה, כולן בקעו, אבל רק שני אפרוחים שרדו. (נכון שזה מרגיז?)

ב-1982 ארבעה זוגות דגרו בעמק המערבי (מתוך אנציקלופדית החי והצומח של ארץ ישראל).

 

"כבר שנים רבות שסייפנים לא קיננו בארץ", אומר אסף מירוז, אקולוג עופות שעוקב אחרי הציפורים באזור חוף הכרמל. "צריך לבדוק את זה עם אשבול..." ממליץ אסף, ומתכוון ליוסי אשבול - צלם הטבע שעוקב אחר עופות חוף הכרמל ובמיוחד דיירי בריכות המלח שבעתלית - שחפיות, תמירונים, פלמינגואים, סייפנים ועוד...

על פי יוסי אשבול, היה קינון מוצלח במאי 1999 עם שלושה אפרוחים. למרבה הצער האפרוחים נטרפו בשלב מאוחר יותר. שנה לאחר מכן, במאי 2000 נבנה קן והיתה הטלה, אבל הקן הוצף. בשנת 2002 שלושה זוגות בנו קן, אבל ללא הטלות... כל התצפיות של יוסי אשבול הן מבריכות המלח שבעתלית.

 

 

ביולוגית הקינון של הסייפן דומה מאוד לזו של התמירון. הסייפן דוגר על אי עפר או עשב במים רדודים. בתטולה 3-5 ביצים, בדרך כלל. הביצים גדולות למדי, משקלה של כל ביצה 32 גרמים ושני ההורים משתתפים במלאכת הדגירה - הנמשכת 23 - 25 ימים.

אפרוחי הסייפנים "שובי לב" מאין כמותם - בעלי פלומה לבנבנה מנומרת באפור-שחור והנה כבר מקורם העדין נטוי מעלה. הם פורחים בגיל 40 ימים.

 

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסייפן


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
12/09/2019 Be'et Shean Valley--general area עמק בית שאן אזור כללי 7 Tuvia Kahn
12/09/2019 Kfar Ruppin fishponds בריכות כפר רופין 7 Eran Banker [eBird]
11/09/2019 Be'et Shean Valley--general area עמק בית שאן אזור כללי 4 Tuvia Kahn

מאמרים

הספר האדום

תגיות

תגובות והערות

land marks