חופית בירד - Calidris bairdii

תיאור המין

מקננת בטונדרה ממזרח סיביר ומזרחה משם, בצפון קנדה ומערב גרינלנד.

חופית בירד קטנה עד בינונית במידותיה - הצוואר קצר, אמנם, אבל הגזרה מאורכת - בזכות הכנפיים הארוכות אשר בולטות מעבר לזנב. זהו אחד מהסימנים החשובים לזיהוי מין זה.

הרגליים שחורות, קצרות במקצת, וגם המקור שחור ונוטה מטה רק בקושי.

החלקים העליונים הלבוש הכללי, כמו במקרה של חופיות רבות אחרות - חום למעלה, עם דגם קשקשים (חום-ג'ינג'י עד שחרחר) בולט בזכות שולי הנוצות הבהירים, החלקים התחתונים לבנבנים ומרכז על שת שחור. הראש והחזה ניכרים בפספוס עדין וברור.

לבוש החורף אפרפר "קריר" בניגוד ללבוש הקיץ.

 

חופית בירד דומה מאוד לחופית לבנת-שת בגזרה, בממדים ובדגם הלבוש. אבל לבנת-השת לבוש "קר" יותר וכמובן… על שת לבן. דומה גם לחופית כהת-חזה אבל זו גדולה יותר, גבול הפספוס שעל החזה והבטן הלבנה חד יותר והרגליים ירקרקות ולא שחורות. שלושת המינים: בירד, לבנת-שת וכהת-חזה הם מזדמנים אמריקנים נדירים באזורינו, כהת-החזה היא השכיחה יותר מבין השלוש.

 

 

מידות

אורך גוף: אורך גוף 14 - 18 ס"מ. מוטת כנפיים: 35 - 38 ס"מ. משקל ממוצע: 50 ג'.

 

פירוש השם המדעי - Kalidris - עוף גדה אפרפר שהוזכר על ידי אריסטו. המשך השם - bairdii - על שם ספנסר פולרטון בירד - חוקר הטבע מהמאה ה- 19 ומזכיר מוסד סמית'סוניאן.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

כפי שהוזכר, מקננת בחוג הארקטי, בנופי טונדרה בצפון מזרח סיביר, צפון קנדה וגרינלנד.

בסתיו נודדת לאמריקה הדרומית, מפרו ובוליביה ודרומה משם - עד לארץ האש. פרטים אלה, המרחיקים נדוד - משלימים את מסעם שנמתח על פני כ- 15,000 ק"מ במשך חמישה שבועות.

 

בישראל

מזדמנת נדירה ביותר

תצפית אחת בלבד מחוף מעגן מיכאל - אוקטובר 1998 - אייל שוחט, עידו צורים וניר ספיר.

אייל שוחט כותב: "התצפית הזו היתה בחברת עדו צורים וניר ספיר, בסוף סדרת טיבוע חופמאים שנתית שערכנו במעגן מיכאל. הציפור הזו בלטה בזרותה בין חופיות קטנות ואלפיניות והיה ברור לנו מיד שזה משהו אחר, לא מאזורנו. זו בסך הכל ציפור קלה לזהוי, וכשהכרתי את המין בארה״ב, אחרי מספר תצפיות כבר יכולתי לזהות אותו מכל טווח וזווית. אבל אז לא הכרנו היטב חופמאים אמריקנים. תעדנו הכל בפרוט בשדה וזיהינו בבית בעזרת ספרות ומידע אינטרנטי. זה היה אוקטובר 98.

 

אחר כך ניר ועדו לחצו להגיש לוועדה (ועדת הנדירים), ואני ביקשתי לחכות, למרות שלא היה לי ספק בזיהוי. נסעתי למספר שנים לאריזונה לשם הגעתי בסוף מאי 2000, אבל רק בסתיו הצלחתי לראות את חופית הבירד הראשונה שלי, להיות שלם לחלוטין עם הזיהוי, ולהגיש לוועדה".

 

.

 

 
 

תודה רבה ל - Jacob Spendelow על התמונה של החופית. 

התמונה צולמה באוגוסט 2010 - במישיגן.

לתמונות נוספות של חופית בירד באתר www.tringa.org - לחצו כאן


 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בחופית בירד


גרף עמודות שבועי

land marks