דוכיפת - Upupa epops

תיאור המין

הציפור הלאומית של ישראל.

ציפור בינונית המצויה בעיקר בשטחים פתוחים, בשדות, גינות נוי, מטעים ופארקים עירוניים.

מבלה לעתים תכופות במדשאות גדולות ומטופחות (מושקות היטב) שם היא מוצאת את מזונה המורכב מזחלים של חרקים, תולעים, חיפושיות ולפעמים גם זוחלים קטנים.

 

אחת הציפורים המוכרות בישראל, בעיקר בזכות ציצית הנוצות על ראשה.

צבען של נוצות הציצית חום ורדרד עם קצוות שחורים, רוב הזמן הציצית אסופה לאחור, אבל בזמן נחיתה, למשל, הדוכיפת פורשת אותה למלוא תפארתה. הכנפיים רחבות ועגולות עם דגם שחור ולבן נאה וגם הזנב שחור עם פס

 

רוחב לבן. המקור עדין ומכופף כלפי מטה, אורכו כ-5 ס"מ בממוצע, ובעזרתו היא מחטטת במרץ בקרקע ומחפשת אחר מזונה.

הצעירים דומים לבוגרים אך דהויים יותר. מעופה של הדוכיפת "מרפרף", תנועת הכנפיים אינה אחידה - נחלשת ומתגברת לסירוגין, כאילו שהיא לא בטוחה בעצמה. המעוף גלי, נמוך ובכלל מעדיפה להלך על הקרקע.

בעבר כללו תתי מינים רבים בעולם, אך בשנים האחרונות בעקבות עבודות גנטיות חלקם קיבלו מעמד של מינים נפרדים וכיום מתייחסים ל-6 תתי מינים הנפוצים באפריקה, אירופה ואסיה.

 

באזורינו מצוי התת-המין - U. e. epops נפוץ בכל האזור הפליארקטי.

 

שם בערבית - הודהוד

פירוש השם המדעי - דוכיפת.

 

מידות

אורך גוף: 26 - 30 ס"מ. מוטת כנף: 44 - 48 ס"מ. משקל: 46 - 70 גר'.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

נפוץ בכל העולם הישן (אירופה, אסיה ואפריקה) בעיקר באזורים ממוזגים חמים וטרופים, אינו מגיע לאזורים צפוניים ולחים. רוב האוכלוסייה הפליארקטית נודדת בסתיו לרצועת הסאהל שמדרום לסהרה.

 

בישראל

יציבה ומקייצת מצויה - בעיקר בצפון הארץ ומרכזה. חולפת וחורפת מצויה ברוב חלקי הארץ.

מאז שנות ה - 40 של המאה הקודמת, עם הגידול בחקלאות ובהתיישבות, התפשטו אזורי הקינון למקומות רבים בישראל. הקן בגזעי עצים, סדקים בקירות אבן, צינורות בולטים ועליות גג - מתחת לרעפים.

 

 

 

 

 

מידע כללי

במסגרת חגיגות ה - 60 למדינת ישראל, זכתה הדוכיפת בתואר הנחשק "הציפור הלאומית של ישראל". את פרוייקט "הציפור הלאומית" הובילו החברה להגנת הטבע, מרכז הצפרות הישראלי, המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון, המשרד להגנת הסביבה, משרד החינוך וצה"ל.

מועמדים נוספים שביקשו לזכות בתואר הציפור הלאומית של ישראל היו הבולבול הממושקף, שלדג לבן-החזה, חוחית, סיקסק, נשר מקראי, צופית, תנשמת לבנה, פשוש ובז האדום.

 

עם מתמודדים כל כך "חזקים" כמו למשל הסיקסק והבולבול הממושקף - שהם בעלי "אופי" מאוד ישראלי, ומלך העופות הנשר המקראי בכבודו ובעצמו - הקרב היה צמוד.

הדוכיפת, כאמור, בוחרת לעתים מקומות קינון "מפוקפקים" במקצת. אם אחד מבני הזוג מתקרב אל הקן וחש, למשל, שמישהו עוקב אחריו, או שהסכנה קרובה כבר אל פתח הקן, הוא יקפא על מקומו ולא יעיז להסגיר את מיקום הקן, גם אם יצטרך להיעדר מהקן זמן רב.

 

אם הקן והגוזלים שבו נחשפו לעיני טורף הם לא יישארו אדישים - ישמיעו קול לחישה ויכבדו את ה"אורח" בנוזל מצחין, שאותו הם מפרישים מבלוטות שומן. הגוזלים ישמחו לערב בהתקפה/הגנה המצחינה גם פרש מעוכל למחצה.

 

גם בלוטת השומן בגופה של הנקבה משנה את יעודה בתקופת הקינון ומשמש לייצור נוזל מצחין ביותר. לסיכום, קן הדוכיפת הוא "פצצת סירחון" דוחה חתולים ושאר אורחים לא רצויים.

 

הדוכיפת מוזכרת בתנ"ך עם העופות הטמאים - "ואת החסידה, האנפה למינה ואת הדוכיפת", (ויקרא י"א 19). מקומות הקינון האפלים, קולות הלחישה של הגוזלים והצחנה שעולה מן הקן עוררו את סקרנותם של בני האדם. חז"ל קבעו שהדוכיפת הופקדה לשמור בקינה הריחני על השמיר - אבן חזקה וקשיחה, שבעזרתה שלמה המלך בקע את אבני בית המקדש.

 


דוכיפת   תצפית מעניינת ב... דוכיפת   תצפית מעניינת ב... דוכיפת   תצפית מעניינת ב...


 

 

התאריך - 5.9.14. הזמן - נדידת הסתיו.

הצפר עזרא חדד ספר 119 "דוכיפות" (אפשר לקרוא להן כך כשמדובר ברבים) בשטח אש 309ג (מטווח 81).

 

חדד, איש רשות הטבע והגנים שעוקב זה שנים רבות אחר הציפורים בשפלת יהודה טוען כי זהו מספר שיא לאזור.

 

 

 


 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בדוכיפת


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
18/11/2019 מושב שילת 1 Jonathan Meyrav
18/11/2019 Kfar Ruppin fishponds בריכות כפר רופין 2 Tuvia Kahn
18/11/2019 Hula Valley Nature Reserve שמורת החולה 1 Nadav Israeli

מאמרים

הספר האדום

תגיות

תגובות והערות

land marks