סבראש - Jynx torquilla

תיאור המין

הוא יושב בנחת בחלל האפלולי שבתוך גזע העץ. לפתע קולות חשודים וצל מאיים מתקרבים. הוא לא נבהל.

 

הוא זוקר את ראשו, מותח את צווארו ומתחיל בתנועות פיתוליות לכל הצדדים. לבסוף פולט נשיפות מאיימות. הצל נסוג ונעלם. הסכנה חלפה.

 

לא. אין מדובר פה בנחש. כך נוהג הסבראש כאשר הוא מרגיש מאוים.

 


 

הסבראש משתייך למשפחת הנקרים (Picidae) אשר בתוך סדרת הנקראים (Piciformes).

ראשו וגבו אפורים. קו חום נמשך מהעורף למטה במרכז הגב. הכנפיים מעוטרות בכתמים חומים אפורים. את הזנב האפור חותכים שלושה פסי רוחב כהים.

 

פס עין חום ארוך נמשך עד קרוב לבסיס הכנף. בסך הכל נוצר דגם הדומה לקליפת עץ ומשמש כהסוואה מצוינת. חלקיו התחתונים מקושטים בפספוס רוחבי. הגרון צהבהב והגחון לבן. הזוויגים (זכר ונקבה) דומים.

 

אינו מטפס על עצים בצורה אנכית כמו שאר הנקרים ובהתנהגותו דומה יותר לציפור שיר. מקפץ לאורך ענפים אופקיים ומלקט חרקים (המזון המועדף עליו הוא נמלים) מהעלווה או מקרקע חשופה יותר מאשר חופר.  

 

מקום החיות המועדף עליו הוא שטחים פתוחים עם עצים או מטעים. יער פתוח או יער פארק.

 

מידות

אורך גופו של הסבראש 16-18 ס"מ ומשקלו 25-38 גרם.

 

השם

שמו בערבית: ליווא, אבו לאווי.

פירוש השם המדעי - Jynx בלטינית פירושו "כישוף". נובע כנראה מתנועות הראש והצוואר הנחשיות יחד עם הנשיפות שהביאו לשימוש בסבראש בטקסי כישוף ומאגיה בעבר.

 

Torquilla בלטינית פירושה "סיבוב", על שום יכולת סיבוב הצוואר והראש. ומכאן גם מקור שמו בעברית ובאנגלית.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

מין טראנס-פליארקטי. מקנן במרבית אירופה הממוזגת, מספרד במערב דרך סקנדינביה בצפון, מזרחה בכל מרכז אסיה עד יפן, כולל חלקים בצפון מערב אפריקה.

 

חורף במרכז אפריקה מדרום לסהרה (חבל הסאהל) ובדרום אסיה. חובב מקומות חיות יבשים יחסית ואינו חודר לאזור הטרופי. מרבית האוכלוסיות נודדות.

להבדיל ממרבית המינים במשפחת הנקרים, הסבראש נודד למרחקים גדולים. קיימות אוכלוסיות יציבות בדר' מע' אירופה וצפ' מער' אפריקה.

 

בישראל

חולף מצוי בכל חלקי הארץ וחורף נדיר.

האוכלוסייה העיקרית החולפת בארצנו מתת המין J.t.torquilla אשר נפוץ במערב הפליארקטי (אירופה ומע' אסיה). נדידת הסתיו מתרחשת בין אוגוסט לדצמבר ושיאה בספטמבר.

נדידת האביב מתחילה בפברואר ומסתיימת ביוני ושיאה במרץ-אפריל. כנראה קינן בעבר בישראל.

 

מצב שימור בעולם ובארץ

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC).

סטטוס שימור אזורי - אינו מקנן באזור ולכן לא מוגדר סטטוס שימור.

 

 

מידע כללי

 

כבן למשפחת הנקריים, חולק הסבראש תכונות המשותפות לקבוצה.

גופו מאורך וצר. לשונו ארוכה ונשלפת המאפשרת שליית חרקים מבין קליפות העץ. סידור האצבעות ייחודי (שתיים קדימה ושתיים לאחור) ומאפשר אחיזה טובה בגזעים וענפים אנכיים. הקינון נעשה בחללים בגזעי עצים, קירות או אפילו בגדות נחלים.  

 

עם זאת, נבדל הסבראש מה"נקרים האמתיים" בפרמטרים שונים. מקורו קטן יותר. הוא אינו יוצר את חללי הקינון שלו אלא משתמש בחללים קיימים כמו קיני נקרים נטושים ואפילו מחילות קינון של כוכית גדות.

לשונו חלקה וללא השינון בקצה המאפשר לנקרים האמתיים לשלות חרקים מבין קליפות העצים ביעילות רבה (אוכל בעיקר נמלים, אך לא יבחל גם בחרקים אחרים).

 

בעוד נקרים מתאפיינים בזנב ארוך וקשיח, המאפשר להם יציבות ויכולת טיפוס אנכית על עצים, זנבו של הסבראש קצר יותר ומעוגל. ואכן הסבראש אינו נוהג לטפס על גזעים אנכיים בדרך כלל.    

 

לזכותו של הסבראש יאמר כי הוא דואג לשמור על ייחודיות! אין אחד שיחזה בציפור המיוחדת הזאת ויישאר שווה נפש. ראשית כל בולטת ביותר "תחפושת קליפת העץ" שהסבראש עוטה עליו. דגם הצבעים הייחודי יוצר הסוואה נפלאה ומקשה על איתורו בשטח.

 

שנית, וזו אולי התכונה המרתקת ביותר של הסבראש, זו היכולת למתוח, להאריך ולסובב את הצוואר בזוית של כמעט 180 מעלות. ההתנהגות המוזרה ומעוררת ההשתהות הזאת (שלא לומר מצחיקה או מגוחכת למראה) אופיינית למקרים בהם חש הסבראש מאוים.

 

למיצג התנועתי הזה מוסיף הסבראש גם נשיפות בעלות גוון מאיים. כנראה והתנהגות זו אכן באה לדמות נחש מאיים בכדי להרחיק את האיום.       

לעתים נוהג הסבראש לצאת בריקוד שכזה גם כחלק ממופע החיזור שלו בעוד הוא זוקר את נוצות ראשו ואת זנבו.

 

ערך זה נכתב על ידי דותן יושע ממרכז הצפרות הישראלי

 

 

 

 
 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסבראש


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/01/2020 מחוז חיפה, IL (32.734, 35.041) 1 Amit Goldstein
22/01/2020 Mt. Carmel הר הכרמל שוויצריה הקטנה 1 nitay haiun
19/01/2020 Nahal Ekron, Mazkeret Batya נחל עקרון, מזכרת בתיה 1 Yoav Perlman

מאמרים

ציפורים נוספות מסדרת נקראים

תגיות

תגובות והערות

land marks