נקר סורי - Dendrocopos syriacus

תיאור המין

 

עמיר בלבן: "ממש מתחת למשרד האוצר קינן זוג נקרים נועז.

למרות התנועה הפריחו שלושה פרחונים חמודים.

את המזון אספו מעצי גן הורדים והגפנית שצומחת על הבניין".

 

 

 

 

הנקר בולט בנוף הציפורים המקומיות בזכות צבעי השחור, לבן ואדום המאפיינים אותו.

כל החלקים התחתונים לבנים בעוד שהחלקים העליונים, הכנפיים, דגם הראש והזנב - עקודים (שחורים לבנים). השת בולט בצבעו האדום. אצל הזכר, קצה האחורי של הכיפה אדום ולצעיר כיפה אדומה.

המעוף אופייני - "גלי" - הנקר חובט בכנפיו במהירות פעמים אחדות במעלה הגל ואז צונח במורד הגל, וחוזר חלילה. הנקר הוא מעופף "למרחקים קצרים", בדרך כלל.

 

מידות

אורך גוף: 21 - 24 ס"מ (מזה 2.6 - 3 ס"מ מתקבלים מאורך המקור).

מוטת כנפיים: 34 - 39 ס"מ. משקל: 66 - 79 גר'.

 

השם בערבית - נקאר סורי

פירוש השם המדעי - "תוקף עצים סורי". Dendron - עץ ו-kopos - מכה, התקיף (Strike)

 

 

התאמה מושלמת

 

הנקרים מותאמים לחיים על עצים. בכף רגלם של רוב העופות - שלוש אצבעות פונות לפנים ואילו אחת פונה לאחור. בכף רגלו של הנקר, לעומת זאת, שתי אצבעות פונות לפנים ושתיים לאחור. מבנה אופייני גם לתוכים והוא מעניק להם את היכולת לנוע על גזע עץ, כמו על קיר טיפוס - למעלה, למטה ולצדדים.

 

הנקר נוחת, בדרך כלל, בחלקו התחתון של גזע העץ ואז מתחיל לטפס במעלה הגזע בתנועה לוליינית. מדי פעם הוא מקיש במקורו על הגזע, עוצר ומקשיב… הוא מנסה להאזין לתזוזתם של חרקים, בתגובה לנקישות ובנוסף הוא יכול לדעת, על פי ההד המתקבל מהנקישה, אם יש נבירה/מחילה של זחל מאחורי הקליפה.

 

ברגע שהוא שומע תזוזה, או מאתר מחילה, הוא קודח בקליפת העץ - בחוזקה ובמרץ, חושף את המחילה ושולף את הזחל השמנמן והעסיסי בעזרת לשונו הארוכה.


מבנה ראשו של הנקר מותאם לקידוח גזעי עצים: המקור ארוך וחזק, שרירי הצוואר מפותחים ובגולגולת מצויים בולמי זעזועים המגנים על מוחו מהמהלומות החזקות. שליפת החרקים נעשית, כאמור, בעזרת לשון מיוחדת במינה - ארוכה פי שניים מקוטר הראש, דביקה ובעלת זיזים.

 

תפריטו של הנקר כולל בעיקר חרקים, והוא מגוון גם באגוזים ובפירות.

גם במקרה של אגוזים - האכילה ייחודית ומעניינת. הנקר יודע לקבע את האגוז או הבלוט במסעף ענפים, המכונה "תחנת פיצוח", ושם הוא מפצח אותו ואוכל את תוכנו.

 

ציפורים רבות, כמו ירגזים, דרורים, בולבולים ופרושים מכירים את אותן "תחנות פיצוח" ובכל פעם שהנקר מגיע לתחנה עם מזון בפיו, הם מתקבצים על הקרקע וממתינים בסבלנות לשאריות שנופלות לנקר בזמן הפיצוח.

 

שנינו ביחד וכל אחד לחוד...

 

תקופת החיזור של הנקרים ארוכה.

בני הזוג, שמחוץ לעונת הקינון די עוינים זה לזה, מתקרבים בהדרגה עם בוא עונת הקינון. במהלך הקינון ישנן אינטראקציות ריטואליות רבות בין בני הזוג. ריטואל הקולות כולל תיפוף, קריאות ארוכות וקצרות יותר וקול צרוד קצר ותוקפני.

 

קולות אלה ייחודיים מאוד ונלמדים עד מהרה על ידי מי שנמצא בשדה ומעוניין לעקוב אחרי הנקר. ריטואל ההתנהגות כולל קפיצות של הזכר ובריחה של הנקבה. מעוף הנקרים נמרץ וגלי. "חפירת" החור הקינון מתחילה במרץ, מתבצעת בשעות היום וקל לעקוב אחריה - שכן קולות הקידוח נשמעים למרחוק.

 

לאחר חודש של עבודה נמרצת הקן מוכן: חור הכניסה אחיד, עגול ומדויק וקוטרו כ-4.5 סנטימטרים, הוא מוביל אל מחילה אנכית היורדת כלפי מטה ונפערת לחדר מרווח יותר. עומק הקן כ-40 סנטימטרים.

ההזדווגות וההטלה מתרחשים בחצי השני של חודש אפריל. הנקרים משתמשים בחורים כל השנה שכן מחוץ לעונת הקינון הם לנים בהם. בכל טריטוריה יש לפחות שלושה חורים פעילים - חור קינון וחורי לינה לזכר ולנקבה, המשמשים את בני הזוג מחוץ לעונת הקינון - כל אחד ומשכנו הפרטי!

ביצי הנקרים בוהקות, דבר המאפשר את זהויים בחלל החשוך וגם לצעירים - שן מקור בהירה ובולטת, המקלה על איתורם והאכלתם בתוך חור הקינון. ה"אווירה" בפנים הקן לחה ודלה בחמצן, דבר היכול להקשות על התפתחות העובר התלוי באיבוד נוזלים מן הביצה וכניסת חמצן אל הביצה.

 

זמן הדגירה הוא 11 יום, זמן קצר יחסית לגודלו של הנקר. קיצור הזמן מקטין את זמן הסיכון של הביצה ב"סביבה העוינת". הנקר מפצה על כך בתקופה ארוכה יחסית של האכלת גוזלים בקן (26 יום) ובהאכלות תכופות.

 

בתקופה זו אין בעיה של מחסור בחמצן שכן ההורים המאכילים, הבאים ויוצאים מן הקן פועלים כבוכנה.

לשלשלת הגוזלים מסולקת מהקן ובכך מקטינה פליטה של גזים רעילים בחלל הקן ולא מקטינה את חלקו היחסי של החמצן באוויר. הצעירים בעוזבם את הקן תלויים בבוגרים להאכלה והתנהלותם מגושמת. הם מתחילים לאכול בעצמם בערך חודש אחרי הפריחה.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

תפוצת הנקר הסורי עברה שינויים דרמטיים במהלך 150 השנים האחרונות. הנקרים התפשטו לאזורינו מטורקיה, כנראה בעקבות התפשטות האזורים המעובדים והאורבניים מכילי עצים. התפוצה החלה באזור ההר בצפון והמשיכה בהתמדה למישור החוף, העמקים ולאחריהם לצפון הנגב.

 

גם מחוץ לישראל הנקר הסורי התפשט לדרום אירופה ומזרחה. בעולם מיני נקרים רבים וכן סוגים שונים המצויים בכל היבשות למעט הקטבים ויבשת אוסטרליה.

כולם "מקנני חורים". מקום חיותם - בעיקר סביבת עצים (מן הסתם), יער, חורש ואזורים חקלאיים. אולם יש גם מינים המקננים בחורים באדמה.

 

טריטוריית הנקר הסורי משתרעת מסביב לחורי הקינון והלינה של הבוגרים. לנקר התנהגות טריטוריאלית מאוד בעיקר בעונת הקינון.

נקרים הם עופות תוקפניים! התוקפנות מתבטאת כנגד מינים שונים אבל גם כנגד בני מינם. בין המינים שכנגדם נראתה התנהגות תוקפנית מרובה הם דרורים ששמחים מאוד להשתלט על חורי הקינון של הנקרים, וכנגד עורבנים - המתחרים העיקריים על הבלוטים והאגוזים בסביבה.

 

טורף טבעי של הנקר הוא כנראה הנץ המצוי.

הנקרים הפכו בשנים האחרונות מזיק רציני לחקלאות שכן הם מנקרים בצינורות השקיה באובססיביות מרובה. צביעת הצינורות בצהוב מורידה את מידת הנזק. כמו כן הם מזיקים למטעי אגוז ופרי אך מסיעים בסילוק חרקים מזיקים.

 

ערך זה נכתב על ידי ערן דביר.

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בנקר סורי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
15/12/2019 Jerusalem Bird Observatory התחנה לחקר ציפורי ירושלים 1 oren baum
15/12/2019 עין מסילה - יער הנשיא 1 Yechiel Scheinfeld [eBird]
15/12/2019 ירושלים מערב 2 oren baum

מאמרים

הספר האדום

ציפורים נוספות מסדרת נקראים

תגובות והערות

land marks