עורב הודי - Corvus splendens

תיאור המין

מכירים את הבריון של השכבה בבית הספר, זה שכולם מפחדים ממנו? נא להכיר - העורב ההודי, מבין מיני העופות הפיקחים והחברותיים ביותר. הוא כאן, והוא כאן כדי להישאר.

העורב ההודי הוא מין פולש ממוצא (נחשו...) הודי. הוא הגיע אלינו באניות משא, כנראה, כאשר ביקש לחפש אוכל ומצא את עצמו, בלית ברירה מחליף את הלחות של המזרח הרחוק, לחום המהביל והיבש של המזרח התיכון.

עד מהרה העורב ההודי, כמו גם תושבי העיר אילת, מצאו עצמם במאבקי כוח עם כל מי שאפשר, על כל מה שאפשר. החל ממשאבי מזון וכלה בתחרות על שטח וטריטוריה.

כיאה ל"טיפוסים מפוקפקים", גם העורב ההודי אוהב להתגודד ולהתקבץ בקבוצות המונות, לעתים, מאות פרטים.

 

העורב ההודי, כמו העורב האפור המוכר לכולנו, הוא טורף על וזולל כל. כלומר - ציפור שיר אמנם, אך ניזון בכל הבא ליד, או למקור. לעתים קרובות הוא מבלה במזבלות ופחי אשפה וגם פגרים ישמחו אותו מאוד (באזורי התפוצה המקוריים שלו מתועדים גם מקרים של אכילת גוויות אדם). גם מאכלים טריים יתקבלו בברכה: פרות, חרקים שונים ויונקים קטנים. הוא לא יהסס לשדוד קנים ולטרוף ציפורים קטנות.

התפריט המגוון עזר לעורב ההודי להיות אחד המינים הפולשים ה"מוצלחים" יותר.

 

העורב ההודי נחשב למזיק מאוד לחקלאות, כאשר בחוסר התחשבות משבע, כאשר הוא רואה לנכון לוותר על ערמות האשפה והזבל וללכת לאכול קצת אוכל בריא מן הצומח, הוא אינו מסתפק בזרעי הפרח או מפרי השיח, אלא תולש את הצמח משורשיו ומתעופף עם השלל שגנב ל"שולחן אכילה" נוח.

העורב ההודי הוא מין מונוגמי לרוב, אך יש תיעודים המעידים על הפקרות מצד שני הצדדים ובגידות הדדיות לעתים, כך נאמר, אפילו לשם הנאה בלבד.

 

למין שונות רבה במידת הבהירות שלו, בתעופה, לרוב, נראה שחור לגמרי והניגוד בלבושו אינו בולט, כמעט. מזכיר מאוד את הקאק אך הכנפיים ארוכות ודקות. הוא קטן במעט מהעורב האפור, בעל מצח תלול ביותר המבליט מקור גדול מאוד ביחס לראש.

 

 

 

 

מידות

אורך גוף: 43 ס"מ. מוטת כנפיים: 80 ס"מ. משקל ממוצע: 300 גר'

 

פירוש השם המדעי - "עורב זוהר". splendere - נוצץ/זוהר, בזכות לבושו השחור והמבריק.

באנגלית House Crow - בזכות קרבתו לאדם והשם בעברית מתייחס למקום מוצאו - תת היבשת ההודית.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תחום תפוצתו של העורב ההודי נרחב ביותר - כמעט כל דרום אסיה, מדרום איראן ומזרחה לפקיסטן, הודו, בנגלדש ושם לדרום טיבט, מערב סין ותאילנד.

אם נסעתם לגלוש במלדיבים, סביר להניח שנתקלתם בו גם שם.

"הובא" לאזורים רבים באפריקה, המזרח התיכון, אירופה ומספר איים - כולל האי מאוריציוס.

ברוב המקרים נהוג לחשוב כי העורב ההודי הרחיב את תפוצתו כטרמפיסט על כלי שיט. במקרים אחרים, במזרח אפריקה ודרום אסיה, הוא הובא במתכוון כדי להלחם בחרקים ובהררי האשפה שברחובות.

קיימים ארבעה תתי-מינים הנבדלים זה מזה בעיקר באזורי תפוצתם.

 

בישראל

בשנת 1976 נצפו שבעה פרטים באילת. באביב 1986 שמונה זוגות קיננו באילת וביטבתה ובשנת 2000 פקחי רשות הטבע והגנים הספיקו להשמיד לא פחות מ-1,300 פרטים.

העורב נפוץ בעיר אילת וסביבתה והערכות שונות קובעות כי גודל האוכלוסייה נע בין כמה מאות לאלפים בודדים.

למעשה, לא קיימות תצפיות מהעת החדשה במין שלא בסמיכות לישובי אדם. נראה כי כל תתי-המינים התנתקו לחלוטין מאופיים הטבעי ולמדו לנצל את ישובי האדם לטובתם. העורב ההודי נחשד זה שנים רבות כנשא ומפזר של מחלות סלמונלה וכולרה.

 

כמרבית המינים הפולשים, העורב ההודי משפיע בצורה ניכרת על הסביבה (הטבעית והמלאכותית) בה הוא התבסס. הוא תוקף ומגרש בהצלחה מיני דורסים וציפורים אחרות מהטריטוריה הנרחבת שלו, טורף וחומס קנים של מיני ציפורים אחרות.

אפילו עם בני האדם העורב לא פוחד "להתעסק". באילת, מתועדים מקרים רבים של תקיפת העורב את האדם, נטירת טינה וזיכרון לטווח ארוך עם אנשים (או רכבים!) בהם הוא רואה איום.

 

בגלל האגרסיביות היוצאת דופן של המין, ויכולת ההסתגלות המרשימה שלו, מתבצעים כל העת, ובכל מקום אליו הוא פלש, מאמצים רבים ונרחבים לדילול אוכלוסייה.

בישראל המצב מסובך קצת יותר מכיוון שהאוכלוסייה ה"אילתית" נחלקת בין אילת לעקבה הירדנית ברמת השיטוט והלינה.

יש לזכור, שעקב הסמיכות הרבה של המין לאדם , השפעתו הסביבתית-טבעית היא מצומצמת יחסית , אך עם זאת, כאמור, עלולה להיות הרסנית במקומות חיות רגישים.

בחודש יוני 2019 עורב הודי נצפה לראשונה ביטבתה. האם אנחנו עדים לתחילתה של מגמה בכיוון צפון? ימים יגידו. בינתיים אתם מוזמנים לצפות בכתבה "היצ'קוק באילת" ששודרה ב- 14.6.19 בכאן חדשות - תאגיד השידור הישראלי.

 

 

 

כללי

כאמור, העורב ההודי הוא מין מסתגל פולש המסוגל לחיות כמעט בכל בית גידול אשר יציע לו מזון ושתייה באופן זמין. עם זאת, על מנת לקנן העורבים הללו יעדיפו למצוא עץ גדול בעל צמרת רחבה, ובאשר לא ימצא כזה, לא ימנעו משימוש בעמודי חשמל וקווי טלפון זמינים.

שני בני הזוג אוספים את החומרים לבניית הקן ואינם בוחלים גם בשברי בטון וקבלי מתכת, לרוב הנקבה היא הפועלת והבונה. מעניין לדעת שבמזרח הרחוק מתועדים קנים שמשקלם קרוב ל-25 קילוגרמים של זרדים , קוצים וזבל אנושי.

לעורב ההודי אין הרבה אויבים טבעיים. לרוב אלה הם מיני עורבים אחרים, דורסים מקומיים, נחשים ומיני קופים מסוימים, המאיימים עליו. בארץ, אין למין זה אויבים, חוץ מפקחי רשות הטבע והגנים.

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר ברק ביכלר

 
 

 


עדכונים   עדכונים   עדכונים...


 

בשנים האחרונות מקיים השבוע קיים צוות פארק הצפרות באילת ספירה שנתית של העורב ההודי בעיר ובסביבתה.

בחודש יולי 2015, 12 מתנדבים יצאו וספרו את העורבים במרחב בו הם חיים. התוצאות הן 304 עורבים לעומת 267 בשנה שעברה, עלייה של 14%. בשנת 2011 נספרו באותה השיטה רק 128 עורבים. מקורו של העורב ההודי הוא בהודו והוא הגיע לאילת בעזרת ספינות עליהן עלה בחיפוש אחר מזון, או הרפתקאות.

לצערנו העורבים ההודים תוקפים ציפורים נודדות עייפות רבות ובנוסף הם נצפו הורגים אפילו עיטים גמדיים.

 

נועם וייס - מנהל פארק הצפרות באילת

 

 


 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בעורב הודי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
22/01/2020 אילת 9 Shaked Goobes [eBird]
18/01/2020 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 5 Jonathan Meyrav
18/01/2020 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 20 Noam Weiss
land marks