צחיחנית מדבר - Eremophila bilopha

תיאור המין

 

 

צחיחנית המדבר (Eremophila bilopha) נמנית על משפחת העפרוניים (Alaudidae), משפחה בת 16 נציגים בישראל, חלקם נדירים יותר מאחרים.

חלקיה התחתונים של הצחיחנית לבנים ואילו החלקים העליונים, כולל השלישוניות וסוככות הכנף, בגוון חלודי עשיר. חישוף האברות קצר וקצות אברות היד שחורים, עובדה היוצרת ניגוד חזק בינם ובין השלישוניות. לבוגרים כתם שחור בחזה ובלחי, ודגם הראש תמיד בצבעי שחור לבן (להבדיל מהגוונים הצהובים של מקבילתה בצפון – צחיחנית החרמון, שגם הוא סוג של מדבר אבל זהו נושא מורכב ולא נעסוק בו עכשיו).

 

לזכרים נוצות שחורות ארוכות בצידי הכיפה, היוצרות זוג "קרניים" עדינות. הצעירים חסרי ניצוי שחור בחזה וללא דגם הפנים האופייני לבוגרים. שירתה מזכירה את השירה של צחיחנית החרמון, המין הדומה לה ביותר בישראל, אולם היא פחות צורמנית ומתכתית.

 

אורך גופה של צחיחנית המדבר 14 ס"מ ומוטת הכנפיים 26 - 31 ס"מ. הצחיחנית קטנה ועדינה יחסית לעפרונים אחרים, אולם אל תתנו למראה להטעות: הצחיחנית היא ציפור מדברית קשוחה שבונה את ביתה במקומות חיות "עוינים" שבהם כמעט אין צמחיה או מים.

את הקן היא בונה על הקרקע, צורתו שקע קטן והוא מרופד בצמחיה. קיימים תיעודים של קינים שרופדו גם בתערובת של בוץ וצמר.

בדומה לציפורי מדבר נוספות, גם הצחיחנית מרצפת לעיתים את הכניסה לקן באבנים קטנות. יש לה מחזור הטלה אחד בשנה, בסוף האביב, ולרוב היא מטילה 2-4 ביצים. היא מעדיפה אזורים פתוחים וסלעיים וקרקע יציבה, ונמנעת מאזוריים חוליים מאוד.

 

צחיחנית המדבר ניזונה בעיקר בזרעים ובעונת הרבייה היא מגוונת בחרקים כבתוסף תזונה.

כשצחיחניות המדבר יוצאות לשחר למזונן שעל הקרקע - זה נראה כאילו שהן משחקות ב - "1, 2, 3, דג מלוח!" בכל כמה צעדים הן עוצרת ומתיישבות בין חצץ ואבנים (כאילו מישהו צעק "דג מלוח!") ואז ממשיכות להתקדם.

הסבר שלא מעולם המשחקים מייחס את ההתנהגות הזאת להסתתרות מטורפים: כל פעם שהן חושדות בנוכחות טורף הן מתיישבות ומתמזגות עם הסביבה המדברית עד חלוף הסכנה. הצחיחנית נחשבת לציפור זהירה אך לא מאוד חששנית.

פירוש שמה המדעי של צחיחנית המדבר הוא phila - אוהבת eremo - מדבר,  bi - דו lopha - סהרונית, בזכות מקום חיותה ודגם פניה האופייני.

באנגלית היא נקראת העפרוני של טמינק (Temminck's lark) בגרמנית עפרוני מקורנן (Hornlerche) ובספרדית עפרוני סהרה (alondra sahariana). גם בשאר השפות באירופה משמעות השם היא לרוב אחד מהשלושה שנזכרו (טמינק/מקורנן/סהרה).

 

למרות שמה הספרדי, אל תוך לב הסהרה היא איננה חודרת וגבול תפוצתה הדרומי הוא בשוליים הצפוניים של המדבריות האפריקאיות.

הים התיכון מסמן את גבול תפוצתה הצפוני (למעט בטורקיה) ובמערב היא מתפרשת על פני מרבית חצי האי ערב. קיימת אוכלוסייה נוספת בעיראק.

סטטוס השימור עולמי - צחיחנית המדבר מסווגת "ללא חשש" בהתאם להגדרות של ה-IUCN, עקב תפוצה גיאוגרפית רחבה.

לא נעשה כימות אמיתי לגודל האוכלוסייה העולמית, אך מעריכים שלמרות שהיא לא קטנה היא כנראה נמצאת במגמת ירדה, בהסתמך, בין השאר, על הירידה שנצפתה בשכיחותה בישראל בשנות השמונים - ירידה שמייחסים לאובדן בית גידול.

 

חשוב להבין שלא בכל אזורי תפוצתה היא גם דוגרת ולפי Birdlife, ישראל היא אחת המדינות היחידות בה קיים תיעוד לכך. אי לכך, לשמירה עליה בישראל יש משמעויות גלובליות חשובות, מבחינת הידע שנאסף והיכולת לפתח בעקבותיו ממשקי שימור מתאימים.

 

ערך זה נכתב על ידי אלה רימון ממרכז הצפרות ערבה תיכונה/חצבה

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בצחיחנית מדבר


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
16/01/2020 HaMeishar Plains המישר אנדרטה 27 Itamar Donitza [eBird]
11/01/2020 Hameishar--Wadi Trashim נחל טרשים (restricted access / שטח בטחוני אין כניסה ללא תיאום) 2 Rea Shaish
11/01/2020 Hameishar south-west (military zone, beware) המישר דרום מערב 14 Eran Banker [eBird]

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks