סולה מצויה - Morus bassanus

תיאור המין

עוף ים גדול המקנן במצוקים על חופים צפוניים ובאיים במושבות ענק.

את שאר הזמן מבלה הסולה הצפונית בלב ים בחיפוש אחר להקות דגים. ממרחק ניכרת בצבעה הלבן

ואברות הכנף השחורות. מקרוב ניתן להבחין גם בראשה הצהבהב ומקורה המסיבי והמחודד, שצבעו אפור כסוף.

 

הצעיר חום ומנוקד בלבן. בתעופה בולטת במבנה גופה המחודד ובמעוף מהיר וגלי, על פי רוב קרוב לפני המים. בזמן ציד נוהגת לפול אל המים כחץ שלוח מגובה בינוני. הסולה הצפונית הבוגרת היא היחידה, מבין עופות המים הגדולים, שמציגה צבעי שחור ולבן ובמבנה גוף מחודד.

הפרטים הצעירים, שנצפים בדרך כל הרחק בלב ים ובעזרת טלסקופ עלולים להדמות ל"יסעור מגודל" - גם בזכות הצבעים הכהים, גם בגלל צורת התעופה ובעיקר בגלל חוסר אומדן פרופורציות.

 

שם בערבית - אוטיח ש'שימאלי (סולה צפונית)

פירוש שמה המדעי של הסולה - "הטיפשונת מהאי בס". האי בס שוכן 2 קילומטרים מזרחית לסקוטלנד והסולות הצפוניות מקננות בו במושבות קינון עצומות ובצפיפות רבה. התואר המופקפק "טיפשונת" ניתן לסולה בזכות המראה שלה - במיוחד מלפנים, שאז היא באמת לא נראית הכי חכמה בעולם.

 

מידות

אורך גוף: 85-97 ס"מ. מוטת כנף: 170-192 ס"מ. משקל: 525-1,345 גרם.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מין של צפון האוקיינוס האטלנטי (משני צידי האוקיינוס), המתפזר בסערות חורף לאזורים דרומיים יותר ואף מגיע למזרח הים התיכון ולחופי מערב אפריקה.

למרות הנזקים הגדולים לדגה, בשנים האחרונות, אוכלוסיית הסולות הצפוניות גדלה ולא נשקפת לה סכנה. יציבות האוכלוסיה נובעת, בין השאר, הודות לפעילות שמירת טבע והגנה על מושבות הקינון.

 

בישראל

חורפת במספרים נמוכים לאורך חופי הים התיכון. לרוב נצפית בלב ים, ממרחק רב והתצפיות בה קשות לאור מעופה המהיר המוסתר לעיתים בין הגלים. תצפיות קרובות מתרחשות במזג אוויר חורפי וסוער - נוטות להתקרב לקו החוף.

 

סכנות ואיומים

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC)

סטטוס שימור אזורי - לא רלוונטי, אינה מקננת בישראל.

 

מידע כללי

הסולה "צוללת" מזונה מגובה שנע בין 10 ל - 40 מטרים. היא יכולה לפגוע במים המהירות של 100 קילומטרים בשעה ומערכת משוכללת של שקי אוויר, ברקמת הביניים שבין העור לשרירים, דואגת לרכך את הפגיעה במים. רוב הכניסות למים מסתיימות בצלילה רדודה, אמנם, אבל אם תרצה, הסולה יכולה לצלול לעומק מרשים של 22 מטרים! במהלך המרדף שמתחת לפני המים, הסולה "שוחה" ומעמיקה בעזרת כנפיה הארוכות והחזקות.

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בסולה מצויה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
01/03/2019 4311, מחוז המרכז, IL (31.925, פלמחים 34.699) 1 Piki Ish-Shalom
26/01/2019 חוף הכרמל, ישראל 1 משה זינגר
03/01/2019 פלמחים 1 אילן מוריה

מאמרים

תגובות והערות

land marks