קינון חיוויאים - Online...

חיוויאי הנחשים

סוף עונת החיוויאים....שנה רביעית!

 

חברים יקרים,

לאחר חמישה חודשי שידור רצופים, השידור הישיר מטריטוריית החיוויאים מגיע אל סיומו לעונה זו.

רצינו להודות לכל אחד ואחת מהצופים הנאמנים שתרמו וסייעו לנו להוציא לפועל עונה רביעית של שידור חי.

כמו אצל העקבים, גם שידור החיוויאים החל בהטלה מוקדמת (ב- 22.3.19) בקן חדש. ואז, לאחר 48 ימי דגירה רצופים ומרשימים, גוזל החיוויאים בקע מן הביצה ובמשך 69 יום הוא קיבל 192 זוחלים שונים (רובם נחשים בינוניים וגדולים) עד שפרח בהצלחה ב- 17.7.19, ומאז הוא ממשיך לפקוד את הקן ולקבל זוחלים מהוריו המסורים בשידור חי. מול המצלמה שלנו.

 

תקופת הפריחה תימשך עד אמצע-סוף ספטמבר וזוג החיוויאים ימשיך לצוד עבורו במהלך כל תקופה זו, ובסיומה המשפחה עתידה לנדוד אל אפריקה. אז מאחלים להם הצלחה רבה.

כרגיל, קיבלנו חיזוק נוסף להבנה עד כמה חשוב לשמור על השטחים הפתוחים בריאים, רציפים ואיכותיים ואת זה אנחנו למדים מכמות המזון (הבלתי הגיונית) שגוזל אחד קטן זקוק לו כדי לפרוח מהקן. 192 זוחלים!

 

כמובן שזה לא כולל את כל פרטי המזון שזוג החיוויאים אוכלים בעצמם (כי לא הצלחנו לתעד את הרוב המוחלט מן הסתם). כך ש- 192 פרטי מזון הם רק חלק קטן מתוך התמונה הכוללת של זוג אחד במהלך עונת קינון אחת בישראל.

 

כך, כמו אצל העקבים ואצל האוחים, גם מהדיאטה העשירה והמגוונת של החיוויאים אנו למדים עד כמה חשובים הם השטחים הפתוחים, הרציפים והאיכותיים עבור העופות הדורסים. כלומר, על מנת להשלים מחזור קינון אחד, ולהצליח להפריח גוזלים, יש צורך ברצף שטחים פתוחים, איכותיים, המכילים כמות מזון גדולה ועשירה ביותר -

זהו כל הסיפור.

עובדה זו, לכשלעצמה, ממחישה לנו עד כמה חשובה ועדינה היא המערכת הביולוגית כולה עבור משפחה אחת של חיוויאים וזו הסיבה שאנו מחויבים לשמור כלל המארג הביולוגי: על השטחים הפתוחים, על הצמחים, על החרקים שניזונים מהצמחים, על המכרסמים שניזונים מהחרקים, על הזוחלים והעופות שניזונים מהמכרסמים וכו'. אם נצליח לשמור על כל אלו נצליח גם לשמור על כלל שרשרת המזון בצורה מאוזנת ובריאה, על מנת שהדורסים יוכלו לצוד מספיק מזון עבור גוזליהם.

ולסיום, בשם משפחת החיוויאים המיוחדת הזו ובשם צוות הפרויקט כולו...תודה!

 
 
 

מצלמות נוספות

land marks