נשוב לשדר בקרוב

עקב עיטי

 

שידור חי היישר מעולמם המרתק של טורפי-העל החיים במרחבים הפראיים של ישראל

 

 

השידור מקן העקבים יחודש בקרוב - המשיכו לעקוב

 

 

 

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן דוכיפת,

צה"ל (צבא הגנה לטבע), ביס"ש כפר עציון והחוקר גלעד פרידמן

 

 

                       

 

 

 

באביב 2016 השקנו פרויקט ייחודי ומרתק, אשר חשף, באמצעות מצלמות אונליין, את עולמם החבוי של דורסי-יום גדולים ומסתוריים המקננים בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus) וחיוויאי הנחשים (Circaetus gallicus). הפרויקט זכה למעקב מתמשך של מיליוני צופים, מ- 104 מדינות שונות!

 

לאור הצלחתו של הפרויקט, החלטנו להתקין את המצלמות גם בעונת הקינון הנוכחית. במהלך החורף, כשהעקבים שהו בחו"ל, התקננו שתי מצלמות על שני קינים אלטרנטיביים וחיכינו במתח לשובם ארצה. במהלך נובמבר-דצמבר הם חזרו ובסוף ינואר זכינו לראות אותם מתחילים במלאכת החיזור ושיפוץ אחד הקינים. אבל אז, חלה תפנית בעלילה כאשר סביב ה-18.2.18 הם החלו בנות קן חדש לגמרי על דרגש הסלע שבו קיננו ב 2016, וב-21-22.2.18 הטילו את ביצתם הראשונה.

 

בעזרת מצלמות Online מיוחדות (HD), נשדר בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, את כל מהלך הקינון והשתלשלות הדגירה, הטיפול בגוזלים עד לפריחתם המוצלחת מהקן. במהלך כל העונה, שעתידה להימשך סוף חודש מאי, נעלה הסברים מעמיקים על תהליכים מרתקים המתרחשים בקן, בשילוב סרטונים המתארים וויזואלית את נקודות העניין.

 

היכנסו אל יומן הקינון - לחצו כאן

 

אנחנו מזמינים את הקהל הרחב לעקוב אחר השידור וההסברים ולהיכנס אל חייהם המרתקים של העופות הדורסים הגדולים המקננים בישראל. כולנו מקווים שהעונה הקרובה תהיה מוצלחת כמו קודמותיה, ומאחלים לזוג הצלחה רבה בקינון.

גלעד פרידמן, דן אלון, יריב מליחי, אורי נווה, יאיר פרידברג, רועי שטראוס, יהונתן מירב, ערד בן-דוד, יוסי שדה, יוסי לשם

וכל הצוות המורחב

 

 

הבהרה חשובה!

 

הפרויקט נעשה בהיתר מלא של רשות הטבע והגנים אותו קיבלנו לאחר הגשת בקשה מסודרת כנדרש על פי חוק. זאת מכיוון שהעופות הדורסים הגדולים רגישים מאוד לכל הפרעה למהלך התקין של הקינון, ולכן כל קרבה מיותרת אל הקינים עלולה להוביל לנטישתם ובכך לפגיעה בערך טבע מוגן ועבירה על החוק. לכן, חשוב מאוד להימנע מקרבה אל קיני עופות דורסים, גם במרחק של מאות מטרים מהם.

 

השנה הפקנו לקחים משנים קודמות והתקנו מצלמות תנועה בכל רחבי הטריטוריה. המצלמות יתעדו עבריינים שיתקרבו אל הקינים ויפריעו לקינון. החומרים יישלחו אל רשויות החוק על מנת למצות את הדין עם כל מי שעובר על החוק, ללא יוצא מן הכלל!

 

 

העקב העיטי הוא דורס יום גדול ממשפחת הניציים Accipitridae בסדרת דורסי היום Accipitriformes.

מין זה נוהג לעקוב אחר טרפו בזמן שהוא דואה באוויר ומכאן נובע השם - "עקב". ראשו הגדול והחזק, צווארו הקצר, כנפיו הארוכות ומעופו הכבד מזכירים מעוף של עיט כבד. זו הסיבה שהוא נקרא עקב עיטי.

 

 


 

אנחנו ממליצים לעקוב גם דרך דף הפייסבוק של הפרויקט - עופות דורסים בשידור חי

 


 

 

 

המשיכו לעקוב אחר חייהם המרתקים של העופות הדורסים הגדולים המקננים בישראל.

נתראה בעדכונים הבאים...

 

מצלמות נוספות

land marks