נתראה בשנה הבאה

אוח עיטי

 

שידור חי היישר מעולמם המרתק של טורפי-העל החיים במרחבים הפראיים של ישראל

השידור החי הסתיים - נתראה בעונת הקינון הבאה

 

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן דוכיפת,

צה"ל (צבא הגנה לטבע) והחוקר גלעד פרידמן

 

 

                       

 

 

 

באביב 2016 השקנו פרויקט ייחודי ומרתק, אשר חשף, באמצעות מצלמות אונליין, את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים והמסתוריים המקננים בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus), חיוויאי הנחשים (Circaetus gallicus), הנשר המקראי (Gyps fulvus) והאוח העיטי (Bubo bubo).

דרך הפרויקט הצלחנו להעביר תכנים ערכיים בפני מילוני צופים מ- 104 מדינות שונות! והדגשנו את חשיבות השימור של המערכות הטבעיות ורצף השטחים הפתוחים בישראל. כל זאת במהלך שלוש עונות קינון מוצלחות.

 

לאור הצלחתו של הפרויקט, החלטנו להתקין את המצלמות גם בטריטוריית הקינון של דורס-הלילה הגדול והאימתני ביותר בישראל, האוח העיטי (Bubo bubo) שוב בעונת הקינון הנוכחית.

 

מוטת כנפיו של האוח מגיעות כמעט עד לשני מטרים, אך הופעתו המוצקה והמרשימה (עד 4.2 ק"ג) יחד יכולות שמיעה וראייה ליליות יוצאות דופן, בשילוב מעוף חרישי וייחודי, הופכות אותו ל"מלך הלילה" ומעניקות לו יתרון בולט על פני שאר בעלי החיים הקטנים ממנו (ואף כאלו שגדולים ממנו).

בתחילת החורף התקנו מספר מצלמות בטריטוריות קינון שונות ובטריטוריה אחת צפינו בזוג שהטיל שתי ביצים. אולם, עקב מגבלות קשות של חיבור אל רשת האינטרנט (אזור נידח ומורכב) לא הצלחנו להוציא שידור מספק ואיכותי אל הקהל הרחב. לאחר השקעה רבה הצלחנו לפתור חלקית את התקלה, אך עדיין אנו חווים קשיים טכניים מסוימים. עמכם הסליחה.

 

הקן הנוכחי ממוקם על מצוק שצופה על מרחב פראי. ההטלה של הביצה הראשונה התרחשה סביב ה- 19.2.18. לאחר כ-35 ימי דגירה הגוזלים החלו לבקוע, בהפרשים של יומיים, סביב סוף מרץ (הגוזל הראשון בקע סביב ה-26.3.18).

אנחנו שמחים לעדכן כי שוב נעביר בשידור ישיר (באיכות HD) את כל מהלך הטיפול בגוזלים עד לפריחתם מהקן. אנחנו מזמינים את הקהל הרחב להתרגש ולהחזיק אצבעות יחד אתנו, בתקווה שהטיפול בגוזלים והפריחה המוצלחת יתרחשו אל מול המצלמה שלנו.

 

 

גלעד פרידמן, דן אלון, יריב מליחי, אורי נווה, יוסי שדה, יאיר פרידברג, רועי שטראוס, רם שגיא, ליאור כרם, יותם אורחן, אליסף גוטמן,

אסף קפלן, סלבה בורוכוב, סרגיי גורביץ', יהונתן מירב, ערד בן-דוד, יוסי שדה, יוסי לשם וכל הצוות המורחב

 

 

 

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן הדוכיפת, צה"ל (צבא הגנה לסביבה) והחוקר גלעד פרידמן

 

הבהרה חשובה!

הפרויקט נעשה בהיתר מלא של רשות הטבע והגנים אותו קיבלנו לאחר הגשת בקשה מסודרת כנדרש על פי חוק. זאת מכיוון שהעופות הדורסים הגדולים רגישים מאוד לכל הפרעה למהלך התקין של הקינון, ולכן כל קרבה מיותרת אל הקינים עלולה להוביל לנטישתם ובכך לפגיעה בערך טבע מוגן ועבירה על החוק. לכן, חשוב מאוד להימנע מקרבה אל קיני עופות דורסים, גם במרחק של מאות מטרים מהם.

 

 

 

מצלמות נוספות

land marks