נשוב לשדר בקרוב

אוח עיטי

 

שידור חי היישר מעולמם המרתק של טורפי-העל החיים במרחבים הפראיים של ישראל

שידור ישיר מקן של אוח עיטי

 

השידור מקן האוחים יתחיל בקרוב - המשיכו לעקוב

 

 

 

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן דוכיפת,

צה"ל (צבא הגנה לטבע) והחוקר גלעד פרידמן

 

 

                       

 

 

 

 

באביב 2016 השקנו פרויקט ייחודי ומרתק, אשר חשף, באמצעות מצלמות אונליין, את עולמם החבוי של דורסי-יום גדולים ומסתוריים המקננים בישראל: העקב העיטי (Buteo rufinus) וחיוויאי הנחשים (Circaetus gallicus). הפרויקט זכה למעקב מתמשך של מיליוני צופים, מ- 104 מדינות שונות!

 

לאור הצלחתו של הפרויקט, החלטנו להרחיב את הפרויקט ולהתקין מצלמות גם בטריטוריית הקינון של דורס-הלילה הגדול והאימתני ביותר בישראל, האוח העיטי (Bubo bubo).

 

מוטת כנפיו של האוח מגיעות כמעט עד לשני מטרים, אך הופעתו המוצקה והמרשימה (עד 4.2 ק"ג) יחד יכולות שמיעה וראייה ליליות יוצאות דופן, בשילוב מעוף חרישי וייחודי, הופכות אותו ל"מלך הלילה" ומעניקות לו יתרון בולט על פני שאר בעלי החיים הקטנים ממנו (ואף כאלו שגדולים ממנו).

 

בתחילת החורף התקנו מספר מצלמות בטריטוריות קינון שונות, ואף יצאנו לשידור (ב-1.2.18) מטריטוריה אחת של זוג אוחים שלא הגיעו לכדי הטלה. אולם, בטריטוריה אחרת צפינו בזוג אחר שהטיל שלוש ארבע, אך לא הצלחנו להתגבר על מגבלות טכניות ולהוציא את השידור משם אל הקהל הרחב. לאחר שהבנו כי בטריטוריה אחת לא תהיה הטלה אך בשנייה יש הצלחה, הפננו את מרב משאבנו כדי לפתור את התקלה. לשמחתנו הרבה, השבוע הצלחנו! כך, ירדנו משידור מטריטוריה אחת ועלינו לשידור מטריטוריה אחרת.

הקן הנוכחי ממוקם על מצוק מרשים וגבוה וצופה על מרחב פראי ונרחב. ההטלה של הביצה הראשונה התרחשה סביב ה- 21.2.18 והאחרות הוטלו בהפרשים של כיומיים לאחר מכן. לאחר כ-35 ימי דגירה הגוזלים החלו לבקוע, בהפרשים של יומיים, סביב סוף מרץ (הגוזל הראשון בקע ב- 26.3.18).

 

אנחנו שמחים לעדכן שהחל מה- 13.4.18 נעביר בשידור ישיר (באיכות HD) את כל מהלך הטיפול בגוזלים עד לפריחתם מהקן. אנחנו מזמינים את הקהל הרחב להתרגש ולהחזיק אצבעות יחד אתנו, בתקווה שהטיפול בגוזלים והפריחה המוצלחת יתרחשו אל מול המצלמה שלנו.

 

 

גלעד פרידמן, דן אלון, יריב מליחי, אורי נווה, יוסי שדה, יאיר פרידברג, רועי שטראוס, רם שגיא, ליאור כרם, יותם אורחן, אליסף גוטמן,

אסף קפלן, סלבה בורוכוב, סרגיי גורביץ', יהונתן מירב, ערד בן-דוד, יוסי שדה, יוסי לשם וכל הצוות המורחב

 

 

 

פרויקט צילום האונליין הוא שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן הדוכיפת, צה"ל (צבא הגנה לסביבה) והחוקר גלעד פרידמן

 

הבהרה חשובה!

הפרויקט נעשה בהיתר מלא של רשות הטבע והגנים אותו קיבלנו לאחר הגשת בקשה מסודרת כנדרש על פי חוק. זאת מכיוון שהעופות הדורסים הגדולים רגישים מאוד לכל הפרעה למהלך התקין של הקינון, ולכן כל קרבה מיותרת אל הקינים עלולה להוביל לנטישתם ובכך לפגיעה בערך טבע מוגן ועבירה על החוק. לכן, חשוב מאוד להימנע מקרבה אל קיני עופות דורסים, גם במרחק של מאות מטרים מהם.

 

השנה הפקנו לקחים משנים קודמות והתקנו מצלמות תנועה בכל רחבי הטריטוריה. המצלמות יתעדו עבריינים שיתקרבו אל הקינים ויפריעו לקינון. החומרים יישלחו אל רשויות החוק על מנת למצות את הדין עם כל מי שעובר על החוק, ללא יוצא מן הכלל!

 


 

 

 
פתחו את יומן הקינון של האוח העיטי! כל הרגעים הגדולים, מלווים בהסברים. 
לחצו על האוח...

 

 

מצלמות נוספות

land marks