קן הסיסים בבניין השימור בית שיף בתל אביב-יפו

סיס חומות

סיסים אונליין

נולד לעוף

סיס חומות - ציפור מופלאה!

 

סיס החומות הוא פלא מעופף, טייס מחונן שצד, ישן ומזדווג באוויר - אפילו השם המדעי שלו (Apus Apus) מסביר שרגליים זה פאסה...

האם יצא לכם לראות פעם "כנופיית" סיסי חומות נכנסים ליעף "דאווין" ברחוב אלנבי בתל אביב?

בגובה רמזור וחצי, במהירות אדירה ובצווחות גיל הם גורמים לכול הרחוב (חתולים ובני אדם כאחד) להרים את הראש ולהתפעל.

 

תראו אותם, מזגזגים ימינה ושמאלה בגן השעשועים האורבני שלהם, במהירות, תזמון ודיוק עוצרי נשימה. ואז הם מגיעים לצומת שבו דרך מנחם בגין הופכת לדרך יפו ורחוב אלנבי משנה את שמו לעלייה - שם הם נפרדים, מתפצלים לשתי קבוצות, מתרוממים ונעלמים צפונה כאילו שזהו, זה נגמר.

 

אייר - טוביה קורץ

אז זהו, שלא! מעל לבית הכנסת הגדול (אחד העם), הם מתאחדים, מתארגנים למבנה תקיפה מחודש ומסתערים, שוב.

הסיסים בתל אביב השכילו להפוך את הבתים הישנים למקומות הקינון שלהם, אולם תנופת הבנייה החדשה, גרמה לאובדן מקומות הקינון ומספרם יורד באופן מהיר. עיריית תל אביב החליטה לדאוג לשמירת הטבע העירוני שלה ומחלקת השימור נרתמה לאפשר לסיסים להמשיך ולקנן בעיר... ולנו, להמשיך וליהנות מיופיים ומהתרומה שהם מעניקים לחיינו.

 

פרויקט השימור בוצע בלב בליבה של "העיר הלבנה", ב'בית שיף' שהפך למרכז המבקרים של בנק דיסקונט. הפרויקט בשם "הרצלילינבלום" בוצע במימון בנק דיסקונט בשיתוף מרכזי הצפרות של החברה להגנת הטבע, אוניברסיטת ת"א, מחלקת השימור של עיריית תל אביב-יפו ועמותת "ידידי הסיסים".

 


 

במסגרת הפרויקט אותרו ושומרו אתרי הקינון של הסיסים בבתי התריס שבקירות המבנה, הותקנו תאי קינון חדשים על גג המבנה, והותקנו מצלמות משוכללות שתיעדו את מהלך הקינון מהבקיעה ועד התעופה הראשונה של שני הגוזלים.

 

אנחנו ממליצים לכם לצפות בסרטונים מהשנה (2018) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

land marks